Sretenje 2025. top baner
latinica  ћирилица
13/02/2025 |  09:02 ⇒ 13:03 | Autor: RTRS

Grbić: Zbog nerada u Ministarstvu komunikacija i transporta BiH prevoznici u Srpskoj na velikom gubitku (VIDEO)

Vozači kamiona iz Bih i dalje su na mukama zbog pravila EU prema kojem vozači kamiona iz BiH mogu provesti samo 90 dana u pola godine u EU. Usvajanje ovog pravila nanijelo je financijske štete svim prevoznicima, tvrdi Nikola Grbić, predsjednik Udruženja prevoznika za unutrašnji i međunarodni transport Republike Srpske.
Graniči prelaz - kamioni - Foto: RTRS
Graniči prelaz - kamioniFoto: RTRS

Grbić je u našem Јutarnjem programu naglasio da imaju problem sa inspekcijama koje ne priznaju licence izdate od strane Ministarstva saobraćaja i veza Republike Srpske.

- Upućivali smo zahtjeve i ranije, a i danas ćemo predati zahtjev za hitan sastanak u resornom ministarstvu gdje ćemo tražimo od njih da nam kažu da li su naše licence validne i, ako jesu, zašto nas isnpekcija šikanira i zašto ne možemo da dobijemo bilateralne i CEMT dozvole na nivou BiH - kaže Grbić.

Kako kaže, Ministarstvu saobraćaja i veza Srpske su vezane ruke jer se sve rješava na nivou BiH.

- Moramo sjesti i razgovarati i vidjeti imaju li snage i moći uticati na istitucije BiH i EU - kaže Grbić.

Kako ističe, nikad gore za poslovanje prevoznika nije bilo nego sada.

- Јavašluk i nerad vlada u Ministarstvu komunikacija i transporta BiH. Tamo se bave samo svojim interesom, a ne interesom prevoznika. Došli smo u period da nemamo normalan ambijent za rad. Veliki broj prevoznika razmišlja da ode u zemlje EU da radi. Trenutno Njemačka potražuje 70.000 profesionalnih vozača. Tamo su uslovi bolji, nemate granica i čekanja, a plata je tri puta veća - ističe Grbić.

Grbić naglašava da se na mjesečnom nivou može odraditi oko 20 transporta u EU, ali da se zbog nedostatka dozvola taj broj svodi na samo nekoliko, zbog čega gubi posao i poslovne partnere.

Napomenuo da će vlasnici firmi koji ostanu u BiH morati da imaju duple posade koje će raditi 90 dana, a isto toliko biti kući.

- Da bismo ih platili, cijene prevoza biće veće od 25 do 30 odsto, što će lančano uticati na povećanje cijena drugih proizvoda. Ko to može da plati - zapitao je Grbić.

On je podsjetio da je od 2019. godine iz BiH otišlo više od 7.500 profesionalnih vozača, a više od 2.500 prevozničkih firmi od ranije je registrovano u Hrvatskoj i Sloveniji.