latinica  ћирилица
21/02/2025 |  19:18 ⇒ 19:50 | Autor: RTRS

Odbrana od napada na ustavni poredak; Ispred NSRS, u utorak veliki miting (FOTO/VIDEO)

BiH je u raspadu, a njen ustav je devastiran, upozorio je je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik sa sjednice Glavnog odbora SNSD-a. Zaključcima Glavnog odbora odbačene su sve odluke koje dolaze izvan volje naroda, Ustava BiH i Ustava Republike Srpske. Najavljena je žestoka borba za očuvanje Ustava. Građani su pozvani na veliki narodni miting u utorak, 25. februara. Tada se očekuje i početak stalnog zasjedanja Narodne skupštine, koja bi trebalo da pripremi adekvatan odgovor na izricanje presude predsjedniku Dodiku i Milošu Lukiću u Sudu BiH, u postupku koji se vodi zbog nepoštovanja odluka Kristijana Šmita.
Milorad Dodik - Foto: ZIPAPHOTO/Borislav Zdrinja
Milorad DodikFoto: ZIPAPHOTO/Borislav Zdrinja

- Ne želim da izdam 34.000 poginulih Srba, jer ja to na taj način posmatram. Ne želim da izdam njihova osjećanja da će izgraditi Republiku Srpsku i da njihova pogibija je možda doprinos upravo tome da jednog dana mi ovdje slobodno živimo. Ukoliko nas sruše sada, onda smo s tim rušenjem ponovo sahranili one koji su već jednom sahranjeni - rekao je Dodik.

Ovako je predsjednik Srpske najavio političku borbu u narednom periodu, porukom da ni on, ni SNSD, ne prihvataju bilo kakvu krivicu koju bi, evenutalno, izrekao Sud BiH. Tu, kaže, nije riječ samo o napadu na pojedince, nego na Republiku Srpsku i srpski narod u cjelini, jer nakon okončanja procesa protiv predsjednika i vršioca dužnosti Službenog glasnika, slijedi, sasvim sigurno, donošenje Zakona o državnoj imovini.

Djelovanjem neustavnih institucija i stranim intervencionizmom, Dejtonski sporazum je urušen, rekao je Dodik i pozvao na hitnu, plebiscitarnu borbu za Ustav BiH. Građane je pozvao na veliki miting ispred Narodne skupštine u Banjaluci, u utorak od 16 časova, kada bi trebalo da zasjeda republički parlament, sa samo jednom tačkom dnevnog reda – Odbrana od udara na Ustav BiH.

- Na tom mitingu treba da ostanemo sve do izricanja presude. Ukoliko se donese presuda koja je oslobađajuća to ne zadovljava ni SNSD ni Republiku Srpsku jer bi to značilo ostavljanje protivpranih akata. Ukoliko bude osuđujuća presuda pa taman i na jedan dan, NSRS incijativama treba da nastavi svoj rad i stalno zasijedanje i da sve zaključke donesene od 2010. do danas pretvori u zakone, dodao je Dodik.

ZIPAPHOTO/Borislav Zdrinja

Iako to ne iskuljučuje ni mogućnost odbacivanja reforme odružanih snaga, odnosno povlačenja Republike Srpske iz tog ugovora, te zabrane rada Suda i Tužilaštva BiH na teritoriji Republike Srpske, predsjednik Dodik odbacio je bilo kakvu upotrebu sile, poručivši da će se Srpska od nasrtaja na njenu ustavnu poziciju, prije svega, braniti političkim sredstvima.

Pokrenuće, kaže, inicijativu da se ojača saradnja s koalicionim partnerima, a opoziciju i sve ostale političke aktere u BiH pozvao je da ozbiljno shvate situaciju i pristupe razgovorima za spasavanje Ustava BiH.

- Ukoliko ne uspijemo u ovoj borbi, moraćemo se vratiti opet na sjednicu Glavnog odbora i konstatovati da je srušen Dejtonski sporazum i da je srušena BiH, jer nismo uspjeli da se izborimo sa onim faktorima koji ruše Ustav BiH i koji žele da BiH organizuju neustavno - naveo je Dodik.

Predsjednik Srpske i SNSD-a ističe da je međunarodna situacija bitno promijenjena i da novi odnos snaga ide na ruku Republici Srpskoj u njenoj borbi za vraćanje u ustavne okvire.

- Republika Srpska treba da bude dodatno pripremljena na novu konstelaciju međunarodnih odnosa, tražeći svoje mjesto na način da se poštuje Ustav BiH ili da Republika Srpska samostalno krene dalje svoj politički i teritorijalni život. U tom pogledu, upravo poruke koje čujemo od najvećih i najjačih zemalja svijeta jeste da će se poštovati volja naroda, kako je to Tramp govorio nedavno, svakako ide u prilog našem pravu da se opredijelimo i da, na pravi način, politički djelujemo - poručio je Dodik.

Dok se BiH urušava, Republika Srpska je stabilna po svim parametrima, kaže predsjednik Dodik. Ističe i da je većina u Narodnoj skupštini stabilna i dovoljna za donošenje svih potrebnih odluka, a pozitivni su, kaže, i svi ekonomski pokazatelji. Očekuje da tako i ostane.