latinica  ћирилица
22/02/2025 |  19:49 ⇒ 19:49 | Autor: SRNA

Amidžić: Јedini mogući ishod - oslobađajuća presuda

Ministar finansija i trezora u Savjetu ministara Srđan Amidžić izjavio je da je jedini mogući ishod u sudskom postupku protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora "Službenog glasnika Srpske" Miloša Lukića pred Sudom BiH - oslobađajuća presuda, ali da je najprihvatljivije za sve ljude u BiH prekid procesa.
Srđan Amidžić - Foto: RTRS
Srđan AmidžićFoto: RTRS

- U slučaju da postoji presuda da su krivi ili, na kraju krajeva, i da je oslobađajuća, to bi potvrdilo legitimitet visokog predstavnika. Slobodno bismo mogli reći da živimo na prostoru koji se ne zove više BiH, već je to neki prostor koji egzistira, gdje s vremena na vrijeme dođu sa strane pojedinci i uređuju nam na koji način ćemo živjeti - rekao je Amidžić.

On je naglasio da je ovaj sudski proces pokazao niz nedosljednosti u BiH u smislu da su prihvatane odluke visokih predstavnika bez obzira na to što visoki predstavnik ne postoji u pravnom sistemu BiH.

- Ali, tada je postojao pritisak međunarodne zajednice i spremnost kolega iz Federacije BiH da to prihvataju... Svakome kome je stalo do suvereniteta i budućnosti BiH trebalo bi da bude jasno ono što je u skladu sa onim što piše u Ustavu, a to je da visoki predstavnik u BiH, u ovom konkretnom slučaju, ne postoji, a i da postoji ne bi mogao da donosi zakone - rekao je Amidžić za ATV.

On je istakao da Republika Srpska nije spremna da prihvata neustavna rješenja, a da će jedini mogući odgovor na presudu dati poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

- Ovo nije pitanje jednog čovjeka, nije pitanje Milorada Dodika, ovo je pitanje našeg načina življenja u Republici Srpskoj - rekao je Amidžić, koji je i generalni sekretar SNSD-a.

On je napomenuo da su prema Dodiku krenule prijetnje, prije svega od bivše Ambasade SAD, onda kada je rekao da državna imovina nije prihvatljiva, ali da uprkos tome, nije odustao, zbog čega je pod sankcijama, kao i cijela njegova porodica.

Amidžić je istakao da je to dokaz da Dodik nije štitio lični komoditet, već interese Srpske.

On je rekao da mu je drago što su se pojedinci iz PDP-a, odazivanjem na sastanak u Vladi Srpske, pridružili zdravom i normalnom konceptu i na taj način pružili podršku institucijama Republike Srpske, predsjedniku Srpske i vršiocu dužnosti direktora "Službenog glasnika".

Amidžić je podsjetio na period kada je Dodik kao opozicioni lider stao uz one koji su predstavljali institucije Srpske, a kojima se sudilo ili su nametana rješenja, te naglasio da se tako radi kada se bavite politikom, a ne politikantstvom.

- Tada se kao opozicioni lider pobunio protiv toga da visoki predstavnik nameće odluke. Lideri SDS-a bi trebali da urade istu stvar. Znate kakva bi to snaga bila unutar Republike Srpske i kakav bi to odgovor bio? - upitao je Amidžić.

On je naveo da je SDS bio politički gigant koji je u jednom periodu okupljao sve što vrijedi u Srpskoj i partija koja je preuzela na sebe teret strašnog vremena da bi danas mogli imati Republiku Srpsku i njene institucije, kao i da u njoj još ima ljudi koji istinski vole Srpsku, ali da današnji lideri SDS-a ne mogu da razumiju da povlače poteze koji jedino mogu biti okarakterisani kao izdajnički.

Amidžić je konstatovao da je cijena imenovanja Darka Babalja na mjesto srpskog člana Kolegijuma Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH bila ta da ode u Sarajevo i kaže da on ne bi slavio Sretenje u Republici Srpskoj.

- Imenovanjem Babalja nemamo više ustavnu prepreku da učestvujemo u radu Predstavničkog doma, ukoliko uopšte budemo učestvovali u radu bilo koje institucije, što zavisi od Narodne skupštine Srpske - rekao je Amidžić.

On je poručio da nije spreman na kompromise koji podrazumijevaju donošenje zakona koji nisu u interesu Republike Srpske zarad ostanka na funkciji ministra finansija i trezora.

- Kolegama iz opozicije, koji god zakon donesete, prihvatljiv je. Nijedno zakonsko rješenje, bez obzira na to da li podrazumijeva našu smjenu /moju i ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staše Košarca/ ili ne, a koje ide na štetu mojih uvjerenja u vezi sa Srpskom, neću prihvatiti - istakao je Amidžić.

Govoreći o USAID-u, on je naveo da je 45 miliona KM otišlo u unapređenje pravosuđa u BiH, te upitao kako tako finansirano pravosuđe da bude nepristrasno.

- Bio mi je interesantan jedan projekat. U tri navrata 14 miliona KM je iz SAD stiglo u BiH. Iz BiH se vrati u SAD. Navodno dva instituta su navedena. Kada smo se raspitali, vidjeli smo da su ta dva instituta registrovana na istoj adresi u Arlingtonu, na istom spratu i imaju isti sajt. Gdje je otišlo tih 14 miliona? - upitao je Amidžić.

On je zaključio da USAID, bez obzira na to što je preuzeo obavezu, nije dostavio opis tih projekata.