latinica  ћирилица
27/02/2025 |  09:21 | Autor: SRNA

Prijedor: Odigrana predstava o patrijarhu Pavlu

Igrano-dokumentarna predstava "Patrijarh Pavle - biti čovjek među ljudima i neljudima" odigrana je u Prijedoru.
Prijedor, predstava "Patrijarh Pavle - biti čovjek među ljudima i neljudima" - Foto: SRNA
Prijedor, predstava "Patrijarh Pavle - biti čovjek među ljudima i neljudima"Foto: SRNA

Prikupljeni prilog od predstave, koja je imala humanitarni karakter, biće usmjeren Udruženju građana "Plavi balon" koje pruža pomoć osobama sa poteškoćama u intelektualnom razvoju.

Reditelj predstave je Milan Rus, a autor scenarija Јovan Јanjić koji je kao novinar godinama razgovarao sa patrijarhom Pavlom, o tome je pisao članke, a patrijarhove misli je sakupio u više knjiga.

Milan Malbaša, koji u ovom pozorišnom komadu igra patrijarha Pavla, rekao je da je predstava za njega bila veliki izazov i odgovornost, a da je ulogu pripremao gotovo godinu dana.

U predstavi glumi i glumac beogradskog Pozorišta na Terazijama Aleksandar Dunić koji je izjavio da su riječi patrijarha Pavla uvijek bile duboko misaone, istovremeno jednostavne i filozofske, sveživotne, ali i uzdignute do velikih visina.

- Najteži i najkomplikovaniji deo bio je tekst. Čuvali smo se da ne padnemo u iskušenje da rekonstruišemo taj dijalog i tu nam je pomogao profesor Јanjić koji je pripremio delove razgovora sa patrijarhom, spojio ih u celinu i tako smo napravili predstavu - rekao je Dunić.

On je naveo da se predstava, čiji je producent Srpsko pozorište iz Budimpešte, igra od septembra 2022. godine i da je do sada izvedena 75 puta.

Predstava je odigrana sinoć u prijedorskom Pozorištu, a organizator je Organizacija "Mladi za mlade".

Predstavnik "Mladih za mlade" Aleksandra Đaković izjavila je da njene kolege već neko vrijeme promovišu duhovni sadržaj koji je dosta prihvaćen među ljudima.

- Imali smo veče besede sa ocem Rafailom u našoj parohiji i tada smo vidjeli koliki je odziv na ovakve teme koje trebamo da promovišemo, da poštujemo i da se malo vratimo tim bitnim stvarima za život - naglasila je Đakovićeva.