latinica  ћирилица
30/03/2025 |  19:56 ⇒ 20:14 | Autor: RTRS

Sokolac: Obilježeno 33 godine od prvog postrojavanja policajaca (FOTO/VIDEO)

U Sokocu je obilježeno 33 godine od prvog postrojavanja policajaca tada Srpske Republike BiH. Dan, koji se, kako je rečeno, ne smije zaboraviti. Upućena je i jasna poruka da Republika Srpska i njeno očuvanje ostaju trajni zavjet.
Polaganje vijenaca na Sokocu - Foto: RTRS
Polaganje vijenaca na SokocuFoto: RTRS

Uz riječi svečane zakletve 30. marta 1992. na romanijskom platou, na sokolačkom stadionu, 230 milicajaca tada Srpske Republike BiH stalo je u stroj.

- Od kojih je 70 bilo osposobljeno za izvršavanje posebnih i specijalnih zadataka, a to su začeci brigade specijalne policije Republike Srpske. Raport prvom ministru unutrašnjih poslova Mići Stanišiću predao je pokojni Zoran Cvijetić - kaže Radovan Pejić, predsjednik Udruženja veterana službi bezbjednosti Republike Srpske - podružnica Istočno Sarajevo.

Bila je to prva legitimna formacija Srpske Republike BiH, po usvajanju Ustava i Zakona o unutrašnjim poslovima. I prva koja je stala na branik otadžbine.

- Bio sam ispred tih momaka koji su 30. marta te 1992. godine se postrojili na stadionu i formiranjem MUP-a je napravilo Republiku Srpsku i sačuvalo Republiku Srpsku, pogotovo na prostoru Istočnog Sarajeva, Srpskog Sarajeva, Pale, Lukavica, Ilidža, Vogošća, Stari Grad - naglašava učesnik postrojavanja Predrag Bartula. 

Učesnik postrojavanja Malko Koroman, naglašava značaj cijelog događaja.

Polaganje vijenaca na Sokocu

- Red je još pomenuti sa smo mi i formirali se na neki način i prije vojske Republike Srpske i bili smo prvi na braniku sadašnjih granica i naroda ovog romanijskog i širom Republike Srpske, da nismo mi bili organizovani mislim da bi se teže formirala i Vojska Republike Srpske - poručio je Koroman.

Išlo se gdje je trebalo, sa vojskom sarađivalo. A biti policajac u ratu bilo je i te kako teško.

- A što je teško, pa zato što su tad policajci trebali da održavaju i javni red i mir unutar Srpskog Sarajeva ili Republike Srpske, a kad završe sa tim poslom svojim što je predviđeno da rade idu na ratne zadatke - naglašava Goran Šahobac, zamjenik predsjedavajućeg Predsjedništva Boračke organizacije Republike Srpske.

Žrtva koja nikad ne smije biti zaboravljena - 782 policajca dala su svoj život za Srpsku i njene tekovine.

- Tekovine same te borbe koje su ostavile nama u nasljeđe da njegujemo, da ne zaboravimo iz čisto jednog prostog razloga da nam se to ne bi u istoriji ponavljalo - poručio je Strahinja Bašević, načelnik opštine Sokolac.

Tome će svjedočiti i ulica u Sokocu koja bi ove godine trebalo da ponese ime Zorana Cvijetića, a na ulazu u stadion planirano je i postavljanje ploče koja će svjedočiti o prvom postrojavanju policije.