

Propao plan PDP-a i Šmita da usred Banjaluke ugoste njemačkog ministra; Prije sastanka sa Crnatkom Vlada je proglasila personom non grata (VIDEO)

Zbog toga je otkazan njen današnji sastanak sa PDP-om, koji je trebalo da bude održan u Banjaluci.
Dan nakon što je u Sarajevu sa bošnjačkim političarima, a potom i Kristijanom Šmitom, govorila o uvođenju sankcija zavničnicima Republike Srpske, Ana Lirman, njemački ministar za Evropu i klimu, planirala je put Banjaluke, da se sastane sa predstavnicima opozicije iz Republike Srpske. Njeni domaćini se o sastanku prvo nisu oglašavali, a potom su, kada je otkriveno da je susret planiran u jednom od banjalučkih hotela, mjesto sastanka je mijenjano, i to dva puta. Na naš poziv zašto sastanke održavaju po hotelima u tajnosti, odgovorio je: Biće sastanak najavljen, sve je javno, u institucijama, mi to tako radimo.
Sastanak je naknadno i najavljen. Prvo u Narodnoj skupštini, a onda u sjedištu PDP-a, ali ni tamo se nije desio. Vlada je, u međuvremenu, njemačkog ministra proglasila nepoželjenom osobom na teritoriji Srpske, što je naljutilo i PDP-ovog potpredsjednika.
Iako je u jednom trenutku bilo najavljeno da će sastanak biti održan u prostorijama Narodne skupštine, iz službe parlamenta Srpske saopšteno je da nikakav zvaničan zahtjev nije zaprimljen. A, održavanje sastanka u Narodnoj skupštini bez najave i još sa minstarkom čija stranka ima veoma negativan stav prema Republici Srpskoj, bila bi veoma loša diplomatska poruka, kažu iskusne diplomate.
- Ne mislim da je dobro da se bilo ko sastaje sa ministarkom. Prvenstveno, jer Njemačka je uvela sankcije, ona dolazi iz Zelenih, tako da niz je razlog zbog kojih se ne treba sastati, a nijedan zbog kojeg treba - istakao je bivši generalni konzul BiH u Frankfurtu Lučijano Kaluža.
Lirmanova tako nije imala priliku da se obrati medijima u Banjaluci, ali je dan ranije, gostujući u programu BHRT-a, poručila da je njena zemlja, osim ličnih sankcija predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i predsjedniku Narodne skupštine Nenadu Stevandiću, uskratila i određena sredstva namijenjena Republici Srpskoj.
- Tokom zadnjih mjeseci su prešli određene linije i, upravo zbog toga, mi kao EU jasno govorimo da to ne može ići dalje tako - kazala je Lirmanova.
Ali, to ne govori Evropska unija, jer konsenzus o tome nije i ne može biti postignut, pa se Njemačkoj za sada, pridružila samo Austrija, ali i ona bez unutrašnjeg konsenzusa. Čelnici Slobodarske partije žestoko su kritikovali odluku austrijske savezne vlade, nazivajući je neprihvatljivom spoljno-političkom greškom.
- Austrija je decenijama imala posredničku ulogu na Zapadnom Balkanu. Međutim, pod ovom koalicijom OVP-SPO-NEOS i njihovom potpuno pogrešno usmjerenom ministru spoljnih poslova Beate Majnl-Rajzinger, ta uloga se svjesno gubi. Umjesto neutralnosti, praktikuje se poslušnost prema EU - istakao je šef Delegacije Slobodarske stranke u Evropskom parlamentu Harald Vilimski.
Ove kritike, međutim, nisu smetale austrijskom minstru za evropske poslove, Bete Majnl-Rajzinger da, tokom susreta sa ministrom spoljnih poslova u Savjetu ministara, Elmedinom Konakovićem, poruči da je sretna zbog sankcija zvaničnicima Srpske, jer to, kaže, put ka snažnoj bosanskoj državi čija je budućnost u Evropskoj uniji. To je otvoreno neprijateljska poruka, kaže predsjednik Dodik, dodajući da mu zabrana ulaska u Njemačku i Austriju neće nanijeti previše štete.
- Mogu ja da živim bez toga. Usput ću sad uzeti sve i pregledati kako i šta oni imaju ovdje interesa, pa ćemo i mi reagovati. Imaju oni interesa, znate. Eto im FBiH - dodao je Dodik.
Prva mjera upravo je proglašavanje njemačkog ministra personom non grata u Srpskoj.
Nakon svih uvreda koje je izrekla, drugačiji ishod nije ni bio moguć, poručio je predsjednik Dodik na društvenoj mreži IKS.