

Јavna rasprava u Gradišci: Novim ustavom staviti van snage nametnute amandmane (VIDEO)

Nametnute amandmane visokih predstavnika Narodna skupština Srpske nikada nije usvojila.
Poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Srpske Ranka Perić Romić istakla je da je više od 80 nametnutih amandmana dovoljan razlog za usvajanje novog ustava.
- Republika Srpska je postojala i prije Dejtonskom mirovnog sporazuma, unijela je u BiH dio svoje državnosti, ali se nije odrekla svojih državotvornih elemenata koje želi da vrati donošenjem novog ustava - dodala je ona.
Nametnuti amandmani slabili su položaj Srpske i jačali zajedničke institucije, mimo okvira Dejtonskog mirovnog sporazuma.
- One institucije i one službe koje smo imali u okviru Republike Srpske, a tu prije svega mislim na Vojsku Republike Srpske, Pograničnu policiju, na SIPU odnosno OSU službu bezbjednosti, na formiranje Suda Bosne i Hercegovine, Tužilaštva BiH, Indirektnog oporezivanja i mnoge druge su umjesto da su zadržane u okviru unutrašnje strukture Republike Srpske prenesene su na nivo zajedničkih institucija - istakao je Vitomir Popović, predsjednik Radne grupe za izradu novog Ustava Republike Srpske.
Popović je rekao da će se putem javnih rasprava doći do što boljeg ustavnog okvira koji će većinom biti preuzet iz starog Ustava i utemeljen odredbama Dejtonskog sporazuma.
On je rekao da je Ustav Republike Srpske, koji je usvojen 28. februara 1992. godine, pretripio brojne izmjene, pretežno nametnutim odlukama visokih predstavnika.
Odziv građana na javnoj raspravi u Gradišci bio je veliki kao i u ostalim dijelovima Srpske gdje je do sada provedena.
- To govori da je svima jasno da je pravi trenutak za donošenje novog ustava i da Republika Srpska ima pravo na to - rekao je član Radne grupe za izradu novog Ustava Republike Srpske Ljubinko Mitrović.
Јavna rasprava trebala bi biti završena do 19. aprila poslije čega će svi prijedlozi i primjedbe na Nacrt novog ustava biti dostavljeni Odboru za ustavna pitanja Narodne skupštine Republike Srpske.