

Berjan: Veze BiH i Kine - partnerstvo zasnovano na poštovanju, suverenitetu i zajedničkom rastu

Kolumnu prenosimo u cijelosti:
Tokom protekle tri decenije, uprkos globalnim izazovima i promjenjivoj geopolitičkoj dinamici, naše dvije zemlje su stajale zajedno, vođene principima međusobnog poštovanja, nemiješanja i suverene jednakosti.
Priča o odnosima BiH i Kine je priča o stalnom rastu, ukorijenjena u dubokom razumijevanju međusobnih težnji. Od uspostavljanja zvaničnih veza 1995. godine, vidjeli smo kontinuirani napredak u političkoj, ekonomskoj, obrazovnoj i kulturnoj sferi. To je odnos zasnovan ne samo na zajedničkim interesima već i na zajedničkim vrijednostima - posebno na posvećenosti mirnom razvoju i saradnji u skladu s međunarodnim pravom.
Tri decenije stalnog napretka
Tokom protekle tri decenije, partnerstvo je sazrelo, polako ali čvrsto. Od prvih dana diplomatskog angažmana do današnje višestruke saradnje, naš odnos je rastao kroz međusobno razumijevanje i praktičnu saradnju.
Zajedno smo unaprijedili razvoj infrastrukture, a kineske kompanije su doprinijele modernizaciji puteva, energetskih objekata i industrijskih zona, otvaranju novih radnih mjesta i unapređenju povezanosti širom zemlje. Naša saradnja u trgovini i investicijama otvorila je vrata lokalnoj industriji i donijela nove tehnologije u regiju.
Procvjetale su i kulturno-obrazovne veze. Kroz Konfucijeve institute, stipendije, programe razmjene i umjetničku saradnju, naši narodi su upoznali jedni druge izvan medijskih naslova i protokola. Danas studenti iz BiH studiraju na kineskim univerzitetima, dok kineski turisti i ambasadori kulture sve više otkrivaju prirodne ljepote i nasljeđe BiH.
Ove prekretnice nisu samo markeri prošlog uspjeha, već i odraz povjerenja i zajedničkih vrijednosti koje se protežu kroz naše partnerstvo.
Partnerstvo izgrađeno na suverenitetu i povjerenju
Od uspostavljanja diplomatskih odnosa, BiH je uvijek poštovala suverenitet i teritorijalni integritet Kine i čvrsto se pridržavala principa jedne Kine. Podržala je različite kineske međunarodne inicijative i perspektive, uključujući koncept "izgradnje zajednice sa zajedničkom budućnošću za čovječanstvo", ključni element vizije kineskog predsjednika Si Đinpinga.
S druge strane, Kina je pokazala dosljedno poštovanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH kako je definisano Dejtonskim mirovnim sporazumom (mirovni sporazum između BiH, Srbije i Hrvatske iz 1995. godine o okončanju trogodišnjeg oružanog sukoba u BiH). Naša zemlja, sa svojom složenom ustavnom strukturom i multietničkim identitetom, cijeni međunarodne partnere koji podržavaju domaća rješenja i principe jednakosti i uzajamne koristi. U tom pogledu, kineski pristup bio je konstruktivan i pun poštovanja, pri čemu je ponuđena mogućnost za saradnju bez nametanja sopstvenog modela razvoja.
Budući da se bliže tri decenije od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, jasno se vidi da je BiH ostvarila snažan napredak u izgradnji stabilnog, suverenog i demokratskog društva. Došlo je vrijeme da se prizna da naše institucije mogu preuzeti punu odgovornost za upravljanje državom. Kontinuirani međunarodni nadzor preko Kancelarije visokog predstavnika više nije potreban. U vezi s tim, pozdravljamo dosljedan stav Kine da svako takvo imenovanje mora poštovati procedure i autoritet Savjeta bezbjednosti UN. Ovakav principijelni stav ponovo potvrđuje važnost multilateralnog legitimiteta, nacionalnog suvereniteta i jednakog tretmana svih država članica UN.
BiH pridaje veliki značaj međunarodnim partnerstvima koja osnažuju domaću upravu i podržavaju rješenja koja proizlaze iz toga. Od vitalnog je značaja da svi međunarodni mehanizmi poštuju pravne procedure, obezbijede transparentnost i promovišu mir bez nametanja odluka. Cijenimo da zemlje kao što je Kina podržavaju princip nemiješanja i naglašavaju ulogu UN kao foruma za multilateralnu saradnju zasnovanu na jednakosti i poštovanju suvereniteta.
Kroz podršku Inicijativi "Pojas i put" i u okviru saradnje između Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope, BiH se uključila u značajnu saradnju koja je dovela do stvarnih rezultata na terenu. Kineske investicije u infrastrukturu, energetiku i proizvodnju pomogle su modernizaciji naše privrede i obezbijedile radna mjesta za hiljade građana. Naši studenti, profesionalci i institucije kulture imali su koristi od stipendija, razmjena i zajedničkih programa koji su zbližili naša dva naroda.
Vizija za narednih 30 godina
U pogledu budućnosti, 30. godišnjica diplomatskih odnosa nudi novu priliku za unapređenje saradnje u različitim sektorima. Dok se svijet suočava s novim izazovima i tranzicijama, BiH i Kina su posvećene zajedničkom radu na otključavanju zajedničkih mogućnosti za rast i razvoj.
Vidimo veliki potencijal za zajedničko djelovanje u zelenoj i digitalnoj transformaciji. Uz tehnološko vođstvo Kine, te prirodne i ljudske resurse BiH, obje zemlje mogu pokretati inovacije u oblasti obnovljive energije, pametne infrastrukture i održive industrije. Kako se svijet pomjera ka budućnosti s niskom količinom ugljenika, cilj nam je da sarađujemo na projektima solarne energije, vjetra i hidroelektrana, digitalnim platformama za pametno upravljanje i ekološki odgovornim tehnologijama. Usklađivanjem naših strategija s globalnim klimatskim ciljevima, ovo partnerstvo može pomoći u podsticanju otpornije ekonomije koja je spremna za budućnost, a koja istovremeno pruža opipljivu korist našim građanima.
Međuljudske razmjene su još jedan ključni stub našeg prijateljstva. Pozdravljamo više obrazovnih i kulturnih partnerstava, učenje jezika, turističku saradnju i programe razmjene mladih koji produbljuju međusobno razumijevanje i obogaćuju oba društva. Politika bezviznog ulaska između naše dvije zemlje dodatno podstiče putovanja, studiranje i poslovnu angažovanost, što građanima olakšava da istraže mogućnosti i izgrade lične veze.
Trgovina i ulaganja će takođe nastaviti da rastu. Cilj nam je da kroz diverzifikaciju privučemo velika ulaganja u industrije kao što su energetika, logistika, proizvodnja hrane i tehnologija gdje se kineska stručnost i bosansko-hercegovački potencijal mogu međusobno nadopunjavati.
Na globalnoj sceni, BiH dijeli predanost Kine u izgradnji pravednijeg i inkluzivnijeg međunarodnog sistema. Podržavamo multilateralizam koji vrednuje glas svih naroda i podstiče saradnju kako bi se ispunile težnje ljudi.
Sljedeće poglavlje u odnosima BiH i Kine oblikovaće zajednički ciljevi, čvrsti temelji i međusobno poštovanje. Zajedno možemo da izgradimo budućnost stabilnosti, napretka i zajedničkog prosperiteta.