

Mraz pao kada mu vrijeme nije! Koliko je stradalo voće u okolini Banjaluke? (VIDEO)

Ilija Mijatović iz Šušnjara dugogodišnji je proizvođač kruške. Kada je dobra godina ostvaruje prinose i do 30 tona. Međutim, zbog aprilskog mraza kaže da nije siguran ni da li će imati 100 kilograma kruške.
- Iako nije bio jak mraz, svi cvjetovi su pocrnili. Obišao sam sav voćnjak i teško je naći cvijet da nije oštećen. Ne znam šta ću ove godine, da li je vegetacija ranije krenula, ne znam jer pred sam voćke su polovično procvjetale - priča Mijatović.
Mraz je pričinio štetu na koštičavom, ali i jabučastom voću. Najviše su stradale šljive i kruške.
- Koštičave voćne vrste kao što je trešnja na većina stabala koje smo analizirali imaju značajna oštećenja od mraza. Kajsija i breskva takođe. Šljiva ima više sorti, ali oštećenja ima. Sorta čačanska rana ima oštećenja, ali ima i pupoljaka koji su živi, dok je kod sorte čačanska ljepotica ima malo više oštećenja - izjavila je Nada Zavišić, šef Zavoda za voćarstvo u Poljoprivrednom institutu Republike Srpske.
Negdje su bili otvoreni cvjetovi pa su oštećenja od mraza različitog stepena, pojašnjavaju stručnjaci.
- Od kruške je stradala viljamovka, santa marija, a od jabuka ajdared i gala i njihov prinos će biti umanjen - dodala je Zavišićeva.
Minusi i mrazevi jedino nisu ostavili štetne posljedice na žitarice kako na području Banjaluke tako i cijele Srpske.
- Imajući u vidu da su pšenica i druga strna žita u fazi vlatanja, one su otporne na sve minuse. Stanje je dobro, postoje mala oštećenja koja će se regenerisati za par dana - tvrdi Dragan Mandić, šef Zavoda za strna žita u Poljoprivrednom institutu.
Iz Hidrometeorološkog zavoda Srpske najavljuju porast temperatura i mogući prestanak opsanosti od mraza.
Šteta od mraza, prema saznanjima stručnjaka, biće velika. Za kranjeg kupca to predstavlja strah od povećanja cijene voća u trgovinama.