latinica  ћирилица
15/04/2025 |  19:45 ⇒ 22:13 | Autor: RTRS

Nakon veta federalnog premijera, Savjet ministara traži korekciju budžeta na nivou BiH institucija

Savjet ministara BiH zadužio je Ministarstvo finansija i trezora da do narednog utorka dostavi Nacrt budžeta institucija BiH za tekuću godinu u kojem bi se našla sredstva za isplatu obaveze po tužbi slovenačkog "Vijadukta" protiv BiH, koja iznose više od 100 miliona maraka. Srpski ministri poručuju da je ovaj slučaj potpuno ispolitizovan, te da se iznose neistine s namjerom da se Republika Srpska negativno okarakteriše. Pitaju se kako će BiH preživjeti predmet "Mital" u Federaciji čiji osnovni dug iznosi 370 miliona evra bez kamata?
Savjet ministara - Foto: Ustupljena fotografija
Savjet ministaraFoto: Ustupljena fotografija

Rješenja za isplatu duga tražiće se kroz korigovani budžet na nivou BiH institucija. Istovremeno je Ministarstvo transporta i komunikacija u Savjetu ministara zaduženo da dostavi prijedlog odluke o privremenom finansiranju BHANSE, kojoj su blokirani računi.

- Subjekt međunarodnog prava, u ovom slučaju ivršenik po ovoj presudi je BiH i u tom smislu, mi, kao institucije, konkretno prijedlozi Savjeta ministara, tražimo rješenje za izvršenje ove presude - istakla je predsjedavajuća Savjeta ministara BiH Borjana Krišto.

Edin Forto, ministar transporta i komunikacija u Savjetu ministara BiH dodao je da je danas u slučaju "Vijadukt", spor izgubila Srpska, ali da sutra to može biti neki drugi nivo vlasti.

I šta će se uraditi kada dođu na naplatu i druge presude? Za razliku od Federacije, Republika Srpska nikada nije izbjegavala svoje obaveze, poručuju srpski ministri. Јasno im je da je slučaj "Vijadukt" ispolitizovan s namjerom diskreditacije Republike Srpske, ali i da je namjera da se pod tepih gurnu slučajevi poput duga u predmetu "Mital", vrijednosti od preko 800 miliona maraka.

- Vlada Federacije BiH, u potpisu Nermin Nikšić u tom predmetu je rekla da ne prihvata sporazum o međusobnim pravima između Federacije BiH i Savjeta ministara. Isto tako i Tuzlanski kanton. Ko će sada naplatiti eventualnu štetu od preko 800 miliona. O tome se ne pravi narativ - dodaje zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara BiH Staša Košarac.

Ministar finansija i trezora u Savjetu ministara BiH Srđan Amidžić istakao je da će se "Vijadukt" preživjeti.

- Ono što hoću da vam kažem, ako već pričamo o principijelnosti, ja ne znam kako ćemo mi preživjeti Mital. Mi pošaljemo ispred institucija tri puta ka Tuzlanskom kantonu zahtjev da priznaju taj dug, oni kažu To nije naš dug. Dva puta Vladi Federacije, i Vlada Federacije kaže To nije naš dug - dodaje Amidžić.

Upravo federalni premijer je na sjednici Fiskalnog savjeta glasao protiv prijedloga da se dug u slučaju „Vijadukt“ izmiri ili iz dobiti Centralne banke ili kroz povećanje budžetskog okvira za institucije. Obrazloženje je da su to sredstva Federacije. I zato ga ministar finansija i trezora pita zašto ih onda ne koristi? Amidžić kategoričan da problem presude može biti riješen na nivou Savjeta ministara. Kaže da su i on i ministar Košarac pronašli modalitet i sredstva za funkcionisanje BHANSE, te da su na vanrednoj sjednici kolege iz Federacije tražile da se takva odluka ne razmatra i da bude skinuta sa dnevnog reda. Tvrde, na sceni je čist populizam, baš kao što je i prijedlog Elmedina Konakovića da se dug finansira izuzimanjem sredstava sa drugih višegodišnjih kapitalnih projekata.

- Moguće je platiti dug ili dio duga odlukom koju Savjet ministara u prijedlogu o zakonu u budžetu ove godine može predložiti Predsjedništvu i parlamentu tako da se izvor za plaćanje ovog duga može naći i kod ove zgrade koja zanima sve, Uprave za indirektno oporezivanje - dodaje ministar spoljnih poslova u Savjetu ministara BiH Elmedin Konaković.

Kako Amidžić navodi, Kancelarija za zakonodavstvo je istakla je da su ti kapitalni projekti predmet zakona o budžetu usvojeni u prethodnom periodu.

- Kako vi mislite da neko odlukom može da mijenja zakone koji su prethodno usvojeni? Praktično neprovodivo, pravno neprovodivo - upitao je on.

Ista inicijativa i to na prijedlog SDP-a, i na dnevnom redu Predstavničkog doma BiH. Čuli su se stavovi da rješenja u ovom slučaju trebaju ipak da se traže u Savjetu ministara, a ne u Parlamentarnoj skupštini.