latinica  ћирилица
17/04/2025 |  12:14 ⇒ 13:33 | Autor: SRNA

Patrijarh Porfirije: Svaka kriza je prilika za promjenu nabolje

Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije ocijenio je da je trenutno stanje u društvu u Srbiji veoma teško i da se duboka podijeljenost manifestuje na svim nivoima, te ukazao da svaka kriza predstavlja priliku za promjenu nabolje, ali da je za to neophodan dijalog i poštovanje.
Patrijarh Porfirije  (Foto:spc.rs/patrijarh-porfirije) -
Patrijarh Porfirije (Foto:spc.rs/patrijarh-porfirije)

Srpski patrijarh je u intervjuu za nedjeljnik NIN rekao da se nada da će minuti i sadašnja kriza, koja je obuhvatila i lične i porodične živote, a ne samo političku i širu društvenu scenu u Srbiji.

Patrijarh Porfirije podsjetio je da je Srpska pravoslavna crkva u martu pozvala na dijalog, čak nudeći okrilje Crkve kao eventualni prostor susreta.

- Vjerujem da ćemo ponovo jedni u drugima, obasjani svjetlošću vaskrsenja, otkriti braću, sestre, najbliže, bez kojih realno i ne možemo. U toj nadi, svima čestitam praznik, posebno našoj braći i sestrama na raspetom Kosovu i Metohiji, sa kojima ću, nadam se, za koji dan, zajedno, u našoj zajedničkoj najvažnijoj kući Pećkoj patrijaršiji, proslaviti Praznik nad praznicima. Tome se posebno radujem! - rekao je patrijarh Porfirije.

Srpski patrijarh istakao je da je srpski narod Hristov čak i onda kada njegova pobožnost nije kultivisana, jasno oblikovana ili izražena, te da zna i osjeća da pripada hrišćanskom i svetosavskom narodu.

Patrijarh Porfirije naveo je da su srpski hramovi širom zemlje svake nedjelje i praznika dupke ispunjeni vjernicima i ocijenio da postoji velika potreba da se što prije u Beogradu, ali i širom Srbije izgrade novi hramovi.

Upitan koje su glavne poruke Vaskrsa koji ove godine proslavljaju istog dana i pravoslavci i rimokatolici, patrijarh Porfirije kaže da, kada svi hrišćani proslavljaju Vaskrsenje u isti dan, to znači da se zajedno raduju istoj pobjedi života nad smrću, ali i da svako čuva svoju crkvenu posebnost.

- Razlike, ipak, postoje – i u istoriji i u sadašnjosti. Ali, sljedujući Hristovim rečima: "da svi jedno budu", trudimo se i molimo se da te razlike budu prevladane i ne postanu povod za osude, sukobe i isključivost bilo koje vrste - naveo je patrijarh Porfirije.

Patrijarh Porfirije odbacio je tvrdnje da nije podržao studente u blokadi i naveo da bi mogao da navede mnoštvo primjera kako je podržavao i pomogao studente ne samo u prethodna četiri mjeseca, već u prethodnih 40 godina, ali da to ne bi priličilo hrišćaninu, a kamoli episkopu.

Srpski patrijarh je istakao da je kod studenata naišao na različita mišljenja o protestima i blokadama, da je kod nekih nalazio na radost i optimizam, a kod drugih zabrinutost i pesimizam, da je kod nekih prepoznao dobre namere, čistotu i entuzijazam, a kod drugih mrak i destrukciju.

- Sa velikim oprezom ću reći da sam imao prilike da vidim ne samo okvire postojeće različitosti, nego nastajanje svojevrsne razlomljenosti, čak i mržnju. U svakom slučaju, u širokoj lepezi različitosti, prepoznao sam da su svakom od mojih sagovornika potrebne podrška i blaga riječ - rekao je patrijarh Porfirije.

Srpski patrijarh je naglasio da je sve to u njemu izazvalo duboku bol, pošto mu je bilo jasno da on nije taj koji treba ili smije da bira jedne ili druge, niti da se stavlja na stranu jednih ili drugih.

Na pitanje da li vladike imaju pravo na samostalno mišljenje, patrijarh Porfirije je ukazao da episkopi moraju biti u saglasju u pitanjima vjere i crkvenog poretka, a da o drugim mogu imati različita mišljenja.

- To samo po sebi ne predstavlja nikakav problem. Problem nastaje ukoliko pojedincima pitanja koja nisu suštinska za misiju Crkve postaju važnija od same vere i kanonskog poretka, odnosno ako se bavljenjem političkim temama narušava crkveni poredak i unosi smutnja u narod. Takvih pojava je bilo kroz istoriju, ali je Crkva uvijek znala da ih riješi – ponekad i bolnim mjerama - poručio je patrijarh Porfirije.