latinica  ћирилица
21/04/2025 |  19:15 ⇒ 20:16 | Autor: RTRS

Protestna vožnja u Sarajevu: Ispunjenje zahtjeva ili blokada granica (VIDEO)

Više od 540 kamiona iz Federacija BiH i Republike Srpske učestvovalo je u protestnoj vožnji kroz Sarajevo, s namjerom da se upozori na, kako je istaknuto, dugogodišnje zanemarivanje problema u sektoru drumskog prevoza. Pitaju - kada će se stati u kraj diskriminaciji domaćih prevoznika? Spremni su na blokade granica 28. aprila, ako BH institucije ne počnu rješavati njihove probleme.
Protest prevoznika - Foto: RTRS
Protest prevoznikaFoto: RTRS

"Dosta je bilo". Poruka je to prevoznika nakon, kako kažu, 15 godina torture nad transportnim kompanijama. Problema je, kažu, i previše.

- Dani i problem zastoja na granici, dugo čekanje, pet, šest sati i tako dalje. To je glavni problem - kaže prevoznik Selmir Kamenica.

Pred nadležne su stavili četiri zahtjeva – smanjenje zadržavanja na granicama i carinama, povrat akciza, rasterećenje troškova poslovanja. Ključni zahtjev je moratorijum na pravilo koje predviđa da prevoznici u tranzitu mogu boraviti maksimalno 90 dana unutar 180 dana u zemljama Evropske unije.

- Ne kao ljude, nego vas tretiraju na način da vas hapse, da vas vežu. I šta mi dobijemo od naših ambasada? Čak neće ni da se jave - poručio je Zijad Šarić, vlasnik i direktor kompanije iz Živinica.

Velibor Peulić, glavni koordinator Konzorcijuma "Logistika BiH", ljut je na Dinu Konakovića.

- Želimo od ministra Konakovića da što hitnije, sutra već zakaže sastanak sa ambasadorima, da im predočimo naše zaključke i dokaze. Nama su hapšeni ljudi i sprovedeni su kao teroristi, to su mladi ljudi, 21, 22. godine i nemaju nikakvo drugo porijeklo osim da su iz BiH - ističe Peulić.

Elmedin Konaković zasad ćuti. Kao i u Spoljnotrgovinskoj komori BiH. Prevoznici tvrde da nadležnima posljednjih 14 mjeseci šalju razne dopise na koje ne dobijaju odgovore. Od ministra Edina Forte diplomatska poruka – pravićemo reformu transportne industrije. A upravo u Ministarstvu transporta i komunikacija su pravilnici u kojima je niz prepreka za prevoznike. Rješenja na čekanju. Do petka u 14 časova očekuju sastanke sa Upravom za indirektno oporezivanje i Ministarstvom spoljne trgovine i ekonomskih odnosi. Ukoliko do toga ne dođe najavljuju "francuski model".

- Francuski model znači sljedeće – oni koji idu za prvi maj van BiH, krenite 27. Uguglajte, vidjećete šta znači francuski model. Bili smo u takvoj situaciji. Francuzi se za dva procenta bore za smanjenje troškova. Kada je naš prevoznik došao na utovar zapalili su mu kamion. Mi nećemo nikakvo nasilje, ali ćemo pokazati da bez nas nema doručka, ručka i večere u ovoj državi - dodao je Peulić.

Prevoznici okupljeni u Konzorcijumu "Logistika BiH" poručuju da su krvotok bh. privrede. Iza njega stoji 610 transportnih kompanija koje zapošljavaju 47 hiljada ljudi.