

Natalitet i dalje u padu; Samo dvije opštine u prošloj godini imale pozitivan prirodni priraštaj (VIDEO)

Јedine dvije opštine u Srpskoj koje su imale pozitivan prirodni priraštaj su Kotor Varoš i Osmaci, dok je u opštini Јezero, broj rođenih i umrlih bio jednak.
Demografi smatraju da na godišnjem nivou, najmanji broj rođene djece ne bi trebalo da bude ispod 9.000.
- Da bi imali brojku od 9.000 djece godišnje neophodno je da dnevno imamo bar 25 novorođenih, što znači da naslov "bejbi bum" ide sa preko 25 i više djece - rekao je Darko Milunović, direktor Zavoda za statistiku Republike Srpske.
Mladi parovi sve rjeđe i kasnije se odlučuju na potomstvo. Prosječna starost žene, za rađanje djeteta, devedestih godina bila je 27, a danas je 34 godine.
- Nama bi trebalo, što je nemoguće 20.000 rođene djece na nivou godine da bismo dostigli prostu reprodukciju. Nije presudan samo broj stanovnika, bitniji je njegov kvalitet, obrazovanost, produktivnost i drugo - kaže Stevo Pašalić, demograf.
Sa druge strane, sve je veći broj starih ljudi, što utiče i na smanjenu radnu snagu.
Manje radno sposobno stanovništvo direktno utiče na produktivnost, ekonomski rast i održivost penzionog sistema.
Broj stanovnika Srpske po modelu "otvorena populacija" iznosi 995.107 lica, i ovo je prvi put da je ispod milion stanovnika, ističe Pašalić.
- Manji je broj mladih, očekivani životni vijek se produžava, znači ulazimo u proces starenja stanovništva, što je kod nas izraženo, uz to nedostaje radna snaga i to više što je otima zapad - dodaje Pašalić.
Ovi podaci ukazuju na ozbiljne demografske izazove s kojima se suočava Srpska, gdje većina lokalnih zajednica bilježi negativan prirodni priraštaj.
Održavanje i poboljšanje demografske slike zahtijeva sveobuhvatne mjere populacione politike i podršku mladim porodicama.