

Sjećanje na stradale vojnike ЈNA u Dobrovoljačkoj - odgovorni za zločin 33 godine nekažnjeni (FOTO/VIDEO)

Parastos za stradale pripadnike ЈNA služen je u Hramu Svetog velikomučenika Georgija u Miljevićima.
I ove godine provokacija u Sarajevu. Bivši pripadnici "Zelenih beretki" i takozvane Armije BiH okupili su se u Dobrovoljačkoj ulici, uoči dolaska srpske delegacije na obilježanje 33 godine od zločina nad vojnicima ЈNA.
Prije dolaska srpskih predstavnika, napustili su mjesto zločina u Dobrovovoljačkoj.
Nakon pomena u Miljevićima porodice ubijenih i brojne delegacije uputile su se autobusima u Sarajevo, u ulicu Hamdije Krševljakovića, bivšu Dobrovoljačku, gdje su mirnom šetnjom, polaganjem cvijeća i prisluživanjem svijeća odali pomen stradalim pripadnicima ЈNA.
Počast ubijenima odali su članovi njihovih porodica, oni koji su preživjeli ovaj zločin, kao i građani iz Istočnog Sarajeva.
Zajedno sa njima su izaslanik srpskog člana i predsjedavajuće Predsjedništva BiH Boško Tomić, vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić, predjednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić, predstavnici Srba u zajedničkim institucijama BiH, kao i narodni poslanici.
Sa njima je i predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac, gradonačelnik Ljubiša Ćosić i načelnici gradskih opština, predstavnici susjednih lokalnih zajednica i drugi predstavnici organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata kao i veterani iz Srbije.
Tu su bili i predstavnici Ambasade Srbije u BiH, kao i pripadnici Oružanih snaga BiH iz reda srpskog naroda.
Policija Republike Srpske obezbjeđivala je put do Vraca, gdje su je na međuentitetskoj liniji preuzeli pripadnici MUP-a Kantona Sarajevo, i to u velikom broju.
Osim uniformisanih policajaca, primijećen je i veliki broj pripadnika specijalne jedinice MUP-a Kantona kao i pripadnika policije u civilu.
Oni su koordinisanom akcijom blokirali sve raskrsnice i ulice od Vraca do Dobrovoljačke.
Ovaj komemorativni skup održao se u tišini, veoma dostojanstveno.
- Nema pomirenja dok se ne priznaju zločini nad Srbima u proteklom ratu - poručio je izaslanik srpskog člana i predsjedavajuće Predsjedništva BiH Boško Tomić i izrazio žaljenje što još niko nije odgovarao za masakr nad pripadnicima ЈNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu.
Istina je samo jedna i kada pokušavamo sa Bošnjacima da dođemo do prave istine, onda oni izbjegavaju. Oni je tumače na svoj način, rekao je Tomić.
On smatra da je potrebo da se razgovara o tome što se Bošnjaci juče proslavljali takozvanu odbranu BiH, podsjetivši kako su u Domu ЈNA ubili sedam ljudi.
- Ubiju ih i na ulici i to je odbrana? - upitao se Tomić ističući da je ЈNA tada bila legitimna i da je dogovoreno povlačenje vojnika.
Tomić je istakao da je tadašnji član Predsjedništva Ejup Ganić iskoristio priliku da se počini zločin za koji još nema presude.
- Neoprostivo je što je stranac tužilac DŽud Romano odustao od optužnice. Ona je ponovo otvorena 2022. godine i pitanje je šta se čeka toliko vremena. Traži se neki povoljan trenutak i kojem bi se ponovo odustalo od te tužbe - smatra Tomić.
Da je nešto slično uradila srpska vojska, Tomić kaže da bi tada djelovali veoma brzo i efikasno.
Tomić je naveo da neustavnom tužilaštvu nije dovoljan dokaz izjava bivšeg komandanta Petog korpusa takozvane Armije BiH Atifa Dudakovića, koji je rekao da sa zarobljenim vojnicima treba uraditi isto kao i sa "onim prethodnim".
Milenko Perić iz Loznice, koji je 1992. godine bio u koloni ЈNA, koja se povlačila iz Sarajeva, rekao da su imali naređenje da ne pucaju i da idu u mirnoj koloni, a da su ih muslimanske snage izvlačile iz vozila i u njih pucali s leđa.
- Oni su na nas otvorili vatru. To je jedina istina o "braniocima Sarajeva" koji danas slave - poručio je Perić koji učestvuje u obilježavanju 33 godine od zločina u Dobrovoljačkoj ulici.
Perić je naglasio da su ih izveli iz vozila i pucali mu u noge s leđa, nakon čega jer zarobljen.
Pomoćnik ministra za boračko-invalidsku zaštitu u Vladi Republike Srpske Nebojša Vidaković rekao je da su danas, sjećanjem na golobrade pripadnike ЈNA ubijene u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, poručili da će istrajati da krivci za zločin odgovaraju.
Vidaković je istakao da je rukovodstvo takozvane RBiH prije 33 godine, koristeći paravojne i parapolicijske snage kao instrument, počinilo masakr nad pripadnicima bivše ЈNA u tadašnjoj Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, ali da za zločin još niko nije odgovarao.
Pravosuđe BiH zauzeto je političkim progonima i zbog toga već 33 godine nema osuđenih za zločin nad pripadnicima ЈNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, rekao je v. d. dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić.
Nuždić je napomenuo da je Ministarstvo unutrašnjih poslova 2005. godine dokumentovalo ovaj zločin i proslijedilo vanustavnom Tužilaštvu BiH ali je 2012. godine u zemlji apsurda strani tužilac DŽud Romano obustavio istragu.
Tek nakon intervencije porodica oštećenih u 2018. godini istraga je ponovo pokrenuta, a Nuždić je podsjetio da se punih 30 godina čekalo na podizanje optužnice.
Major u penziji Željko Pantelić rekao je da mu je u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu prije 33 godine ubijeno 12 vojnika i da će nastaviti da dolazi na mjesto zločina, ali da ne očekuje da će u ovom slučaju doći do presude jer se sve namjerno odugovlači.
Pantelić je rekao da 13. godinu dolazi na komemoraciju i da je svake godine sve tužnije jer se u međuvremenu ništa nije desilo, odnosno niko za ovaj zločin nije odgovarao.
Kolona ЈNA napadnuta je u Dobrovoljačkoj ulici dok se mirno povlačila iz Sarajeva prema ranijem sporazumu i uz garanciju mirovnih snaga UN na čelu sa generalom Luisom Mekenzijem.
Napadom su rukovodili tadašnji član Predsjedništva BiH Ejup Ganić i rukovodstvo tadašnje takozvane RBiH.
Iako je za bezbjednost vojnika garantovao tadašnji predsjednik Predsjedništva BiH Alija Izetbegović, kolona ЈNA je napadnuta.
Politički predstavnici institucija Republike Srpske već godinama naglašavaju da su glavni krivci za tragične događaje u Dobrovoljačkoj ulici članovi političkog vrha tadašnje takozvane RBiH, ali i paravojne muslimanske jedinice u Sarajevu, poput "Zelenih beretki", "Patriotske lige" i drugih kriminalnih formacija.
CЈB Istočno Sarajevo podnio je 2005. godine krivičnu prijavu protiv 15 lica osumnjičenih za ovaj zločin, ali je Tužilaštvo BiH tek u novembru 2007. godine pokrenulo istragu. Međunarodni tužilac u BiH DŽud Romano donio je u januaru 2012. godine odluku o obustavljanju istrage.
Tužilaštvo BiH je 20. novembra 2018. godine donijelo naredbu o ponovnom otvaranju istrage u predmetu "Dobrovoljačka", te je Sud BiH u maju 2022. godine potvrdio optužnicu protiv 10 lica koja se terete za ratni zločin.
Među optuženima su Ejup Ganić, kao član Predsjedništva RBiH, Zaim Backović, kao član operativnog centra Štaba Teritorijalne odbrane RBiH i Јusuf Pušina, kao pomoćnik ministra unutrašnjih poslova RBiH i načelnik štaba MUP-a RBiH.
Ovaj postupak je još u toku.