

Đokić: Srpska uradila mnogo u energetskoj tranziciji, brine izostanak podrške Evrope

Đokić je novinarima rekao da je Srpska skoro 10 godina u intenzivnom procesu energetske tranzicije, koji sprovodi Vlada, odnosno Ministarstvo energetike i rudarstva.
- Radimo na tome vrlo organizovano shvatajući važnost energetske tranzicije koja ide ka proizvodnji električne energije iz obnovljivih izvora, povećanja energetske i efikasnosti postrojenja, te davanja doprinosa poboljšanju klimatskih promjena u svijetu na način da se stvaraju povoljniji uslovi za život ljudi, imajući u vidu da je ocijenjeno da su energetske aktivnosti u prošlosti imale i te kako negativan uticaj - izjavio je Đokić koji učestvuje na Međunarodnom naučno-stručnom skupu "Zapadni Balkan u energetskoj tranziciji".
On je naglasio da Republika Srpska odgovorno pristupa tom poslu i do sada je uradila veoma mnogo, prije svega u zakonodavnoj aktivnosti, gdje je donijela sve potrebne zakone, koje još ni mnoge države nisu uspjele donijeti, kao i niz podzakonskih akata, a uradila je i mnogo na operativnom planu.
Đokić je rekao da je započeta izgradnja većeg broja hidroenergetskih objekata, solarnih i vjetroelektrana.
- Nastojimo da osiguramo potpunu zaštitu interesa Republike Srpske, odnosno da zaštitimo `Elektroprivredu Republike Srpske` kao nosioca energetskog života Srpske, da osiguramo i u narednom periodu normalno, bezbjedno, stabilno snabdijevanje električnom energijom svih naših potrošača - istakao je Đokić.
Prema njegovim riječima, nastoji se u narednom periodu povećati obim investicija, a Republika Srpska se može pohvaliti da ima brojne projekte koji se realizuju ukupne vrijednosti oko 5,5 milijardi KM.
- To je značajan iskorak u povećanju ekonomske vrijednosti Republike Srpske, a to će sve uticati na povećanje vrijednosti i bruto nacionalnog dohotka i drugog - rekao je Đokić.
On je naveo da Republika Srpska ispunjava svoje obaveze marljivo, ali da brine izostanak podrške koja bi trebalo da dođe od evropskih finansijskih institucija, koje su veoma uzdržane.
- Kada je riječ o Evropi, ona nam samo ispostavi zahtjeve i nameće svoju politku, a ni izbliza ne pruža finansijsku podršku koju bi trebalo. Ne da nam daju grant sredstva, nego da nam omoguće finansiranje za projekte koje smo planirali. Evropska banka za obnovu i razvoj, kao i druge evropske banke su prilično uzdržane posljednjih godina, pa i Svjetska banka - rekao je Đokić.
Đokić se nada da su skupovi kao ovaj u Beogradu prilika da se govori o tim pitanjima, te da se ukaže da se Balkan ne može ostaviti kao nerazvijeno područje u Evropi da samo rješava probleme, već to treba činiti zajedno sa evropskim institucijama, uključujući i finansijske.
U radu Međunarodnog naučno-stručnog skupa "Zapadni Balkan u energetskoj tranziciji" u Beogradu učestvuje više od 200 učesnika iz zemalja regiona.
Đokić bi trebao da se obrati učesnicima dvodnevnog foruma u Privrednoj komori Srbije, na kojem će biti održano više panela.
Skup organizuje Institut za nuklearne nauke "Vinča" iz Beograda, a okupiće učesnike međunarodnog projekta "Inišiejt", koji se sprovodi u okviru programa "Horizont Evropa".
U ovom projektu učestvuje 13 evropskih partnera iz 10 zemalja, a cilj je unapređenje istraživačkih i inovacionih kapaciteta naučnih institucija u oblasti zelene energije i digitalne tranzicije.