

Dodik: Istina je prva žrtva zaborava - a sloboda druga

Kolumnu prenosimo u cijelosti:
Republika Srpska je dočekana kao prijatelj, a ja sam ponosan što sam bio pod njenim imenom, što je Republika Srpska imala svoje mjesto među onima koji su se borili protiv fašizma i koji danas stoje uz istinu.
Sovjetski Savez je podnio nezamislive žrtve. Više od 27 miliona ljudi stradalo je tokom Drugog svjetskog rata. Da, 27 miliona. To je veći broj žrtava nego što su zabilježile Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija i Francuska zajedno. To je broj koji svjedoči o tome koliko su Rusi platili cijenu slobode svijeta. Gledajući tu paradu, sjetio sam se tih žrtava. Sjetio sam se da bez njih možda ne bi bilo ni današnje Evrope, možda ne bi bilo ni slobode kakvu danas uzimamo zdravo za gotovo.
A šta je sa Srbima? Gdje je danas mjesto Srba u toj borbi protiv fašizma? Na prostoru bivše Јugoslavije je u periodu 1941-1945. godine stradalo oko 1.027.000 ljudi, od kojih su Srbi činili najveći dio. U tom krvavom bilansu, srpska borba bila je nesalomiva, a žrtve nesagledivo velike. I dok se govori o doprinosu velikih sila, o hrabrosti mladića iz Sjedinjenih Američkih Država koji su ginuli na frontovima, ne smijemo zaboraviti da je srpski narod podnio teret koji se mjeri ne samo u stotinama hiljada mrtvih već u čitavim uništenim porodicama, spaljenim selima i zatrtim korijenima. Amerika je u borbi za slobodu izgubila 400.000 vojnika - herojski doprinos koji treba poštovati i zapamtiti. Ali Srbija i srpski narod platili su tu slobodu u krvi i suzama miliona nevinih. Srbi su jedini narod uz Јevreje i Rome koji je bio žrtva industrijskog i sadističkog ubijanja u logorima NDH. To je žrtva koja se ne smije zaboraviti i koja je temelj današnje Evrope.
I dok sam bio tamo, među onima koji znaju šta znači boriti se i ginuti za slobodu, osjetio sam i snagu prijateljstva koje Republika Srpska ima sa onima koji su ostali vjerni istini. Dva od tri najveća svjetska lidera - Vladimir Putin i kineski predsjednik Si - pokazali su da su iskreni prijatelji Republike Srpske. I u vremenu kada svijet prolazi kroz velike promjene, koje se mogu mjeriti samo sa onima nakon pobjede nad nacizmom, Republika Srpska ima prijatelje na jakim mjestima. Prijatelje koji znaju šta znači boriti se protiv hegemonije, protiv prekrajanja istorije i istine.
Revizionizam nije samo opasnost po istoriju - to je opasnost po sadašnjost i budućnost. Јer ako dozvolimo da se istina promijeni, šta nas sprečava da ponovo postanemo žrtve? Ako se istorija prekraja, onda žrtve postaju dželati, a oslobodioci postaju zločinci. Zato danas, sa ovim iskustvom iz Moskve, poručujem: Nećemo zaboraviti. Nećemo dozvoliti da nam otimaju istinu o našoj borbi protiv fašizma. Nećemo zaboraviti 27 miliona Rusa i stotine hiljada Srba koji su položili živote za slobodu.
Ponosan sam što Republika Srpska danas stoji uz Rusiju, rame uz rame, u borbi protiv zaborava. Ponosan sam što smo mi, potomci onih koji su porazili fašizam, danas ovdje da branimo istinu od laži i sjećanje od zaborava.
Neka je vječna slava svim herojima Velikog otadžbinskog rata i Drugog svjetskog rata. Neka je vječna slava ruskim i srpskim borcima koji su svijetu donijeli slobodu.
Јer oni su dali živote da bi svijet bio slobodan. A na nama je da osiguramo da njihova žrtva ne bude uzaludna.