

Petrović: Nema govora o privatizaciji ERS-a, radi se deprivatizacija

Petrović je rekao da ne postoji ličnost koja bi potpisala obavezu da se izvrši privatizacija ili ulazak u kapital, sudski spor ili arbitražu koja bi dovela do privatizacije tog preduzeća.
On je istakao da je dokapitalizacijom od 20 miliona KM, ERS kao matično preduzeće u ime Vlade Republike Srpske povećao vlasništvo u Rudniku i Termoelektrani "Ugljevik" za nekoliko procenata, odnosno na oko 85 odsto.
- Fale nam još dvije dokapitalizacije i na kraju 2026. godine bićemo vlasnik oko 90 odsto RiTE `Ugljevik` i onda ćemo moći otkupiti sve ostale akcionare - rekao je Petrović za "Herceg televiziju".
On je naveo da je cilj da po toj dinamici RiTE "Ugljevik" 2027. godine bude 100 odsto u vlasništvu ERS-a, odnosno Vlade Republike Srpske, te dodao da ova vlast za razliku od nekih prethodnih radi deprivatizaciju, odnosno povećanje vlasništva Vlade Srpske u preduzećima iz sastava ERS-a.
Petrović je rekao i da je i u HET-u ranije izvršeno povećanje učešća vlasništva Vlade Srpske sa 80 na 86,4 odsto.
Istakao da je potrebno riješiti probleme koje RiTE "Ugljevik" ima sa Slovencima da ne bi ostali budućim generacijama.
Petrović je naveo da je RiTE "Ugljevik" ukupno potpisao 129 miliona evra obeštećenja prema slovenačkoj strani i da će isporučivati trećinu struje po proizvodnoj cijeni, a nije potpisao kamate od 76 miliona evra proistekle iz arbitražne odluke sa Slovencima i nije se riješio vašingtonskog spora sa Slovencima.
- Posljednji rok do kojeg se mora riješiti pitanje tih kamata je 31. maj ili će pokrenuti vašingtonski spor koji može da nanese ogromnu štetu, ne samo Ugljeviku, nego cijelom ERS-u - rekao je Petrović.
On je dodao da se odgovorno rukovodstvo zainteresovalo da se to pitanje riješi i da su na poziv Holdinga slovenačkih elektrana prije nekoliko dana bili u Sloveniji i prijavili inicijativu "Nove Alumine" o mogućnosti isplate tih kamata.
- Cilj je da ERS i RiTE Ugljevik budu u boljoj poziciji od današnje - rekao je Petrović, navodeći da nije napravljen dodatni dogovor, ali da postoji želja da se riješi to pitanje trajno na način da se izbriše svaki međusobni spor između Slovenije i Republike Srpske i BiH. To znači da je cilj da nema više vašingtonske arbitraže, da nema beogradske arbitraže i da nema kamata. Ostaće samo isporuka trećine energije i 129 miliona evra koje moramo isplatiti u narednih sedam godina - pojasnio je Petrović.
Istakao je da neće biti potpisan nijedan dokument ako se taj cilj ne može ostvariti razgovorima.
- Cilj je da ova tema bude sklonjena sa dnevnog reda i da nađemo pogodan model da riješimo to pitanje do 31. maja - rekao je Petrović i pozvao i rukovodstvo RiTE "Ugljevik" da iznese prijedlog za rješenje problema do tog roka.
On je podsjetio da ta problematika seže iz davnih osamdesetih godina, iz bivše Јugoslavije do danas.
- RiTE Ugljevik ima perspektivu rada minimalno do 2050. godine, pogotovo što je u toku i vraćanje koncesije koja nije iskorištena od kompanije `Komsar enerdži` i to će značiti sigurnu budućnost za Ugljevik - rekao je Petrović.
Odgovarajući na pitanje o preuzimanju preduzeća "Kamsar enerdži" od preduzeća "GAS-RES", Petrović je naveo da je cilj da "GAS-RES" uđe u tu koncesiju kako bi se došlo do kvalitetnog snabdijevanja ugljem Termoelektrane u Ugljeviku.
Rekao je da ERS obezbjeđuje jeftinu struju za svoje potrošače koju plaća prilikom nabavke i po četiri do pet puta više nego što prodaje, dodajući da Vlada Srpske želi da ERS bude najpovoljniji ponuđač i snabdjevač strujom i za privredu i za građane.
Petrović je dodao da ERS ima intenciju da vrši racionalizaciju troškova, a prestankom korištenja SAP softverskog paketa za vođenje poslovnih procesa i uspostavljanje sopstvenog uštedjeće se značajan novac, kako bi se održala jeftina cijena električne energije za građane.
On je objasnio da je ERS od 2008. godine ušao u implementaciju tog softverskog paketa, a taj sistem je u vlasništvu Njemačke, pa je i novac za te namjene odlazio u Njemačku.
- ERS je za 16 godina sa zavisnim preduzećima potrošio 75 miliona KM. Taj softver nije naše vlasništvo, nego smo njegovi korisnici i svake godine moramo kupovati licence da bismo ga koristili na godišnjem ili trogodišnjem nivou - rekao je Petrović.
Prema njegovim riječima, Vlada Republike Srpske u novembru je donijela zaključke da ERS mora vršiti racionalizaciju u svim elementima svog sistema, a jedan od njih je i SAP sistem za koji se godišnje daje od četiri do sedam miliona KM, plus licence.
On je istakao da ERS, ako bi imao sopstveni sftver, ne bi godišnje plaćao održavanje i novac bi ostao u ERS-u.
- Ideja je da se ovih 75 miliona KM pretvori u 35 miliona KM u sljedećih 15 godina. To znači da ćemo imati naš softver koji će održavati naši stručnjaci. Naša intencija je da vršimo racionalizaciju troškova i to u milionima, a ovdje bi ušteda bila 30 ili 40 miliona KM - rekao je Petrović.