

Protest u Sarajevu - najava vraćanja 18 radnih nedjelja, na ulice izvela trgovce (VIDEO)

Ova najava izvela je trgovce na sarajevske ulice.
Na danas održanim protestima poručili su da ne žele da se odreknu jedva stečenog prava, dodajući da ne pristaju na ovakvo vladino eksperimentisanje.
Model neradne nedjelje u Federaciji BiH primjenjuje se od 17. novembra prošle godine. Kupci se još nisi ni adaptirali da kupovinu obavljaju ostalim danima, a ni prodavci da taj jedan sedmični dan nesmetano provedu prema vlastitom nahođenju, federalna Vlada odlučila je da tek promijenjeno, nanovo mijenja.
- Unaprijedićemo i uskladiti Zakon o unutrašnjoj trgovini sa dobrim praksama iz okruženja koji će predvidjeti nekih 16 do 18 radnih nedjelja u toku godine - istakao je premijer FBiH Nermin Nikšić.
Preciznije 16 obaveznih radnih nedjelja i dvije fleksibilne, zavisno od potreba i specifičnosti lokalne zajednice! „Hladan tuš“ za trgovce i radnike u segmentu uslužnih djelatnosti. Više stotina ih je bunt iskazalo na ulici.
Radna nedjelja ugrožava njihovo pravo na dostojanstven život, na odmor i vrijeme provedeno s porodicom. Neradna nedjelja nije luksuz, već minimum ljudskosti koji ne smije biti predmet političkih niti lobističkih kalkulacija. Ne postoji naknada koja bi, kažu, za njih bila adekvatna kompenzacija za ponovni rad nedjeljom.
Kojim i čijim lobijima je podlegla izvršna vlast u Federaciji, niko javno ne otkriva. No zanimljivo je da se demnstrantima pridružio upravo onaj ministar u čijem resoru se "krčka" najnovija zakonska izmjena. Zajedno s Nerminom Nikšićem, Amir Hasičević danima je ponavljao kako je vraćanje fleksibilne radne nedjelje potreba. Danas je bio i sam "fleksibilan".
- Ne želim uopšte da svedem ljude na KM na pazar, na kraju krajeva pokazalo se da šest mjeseci nije došlo do bilo kakvog pada prometa, nije došlo do otpuštanja radnika. Donijeli smo taj zakon, sad je došlo do toga da ga branimo ja vjerujem da ćemo ga odbraniti - istakao je ministar trgovine i turizma FBiH Amir Hasičević.
A brane ga od sebe samih! Iz Federacije se čuje i drugačija statistika od one koju je iznio ministar Hasičević. I kritike da se sve uradilo i radi naprečac, bez valjane ekonomske analize i fiskalne reforme, koja je izostala i tokom povećanja minimalne plate. Spetljala se u vlastitim populističkim potezima, pa sada Vlada, kažu oponenti, traži izlaznu strategiju. Kako god – i predsjednik Vlade i resorni ministar hvalili su se kako su unaprijedili radnička prava i nedjelju detektovali kao dan za porodična okupljanja. No, čini se da se porodica i ne mora „okupljati“ baš svaku nedjelju, pa bi tako nedjelja mogla malo biti „porodičan dan“, a malo ne. Ni upravi Sindikata nije baš jasno ponašanje Nikšića i Hasičevića, iako su ovom posljednjem danas gromoglasno aplaudirali.
- Iskreno to je nekako i naša velika dilema s obzirom da smo evo od zvaničnih institucija u Federaciji čuli da ne postoje razlozi da se ovaj zakon mijenja - kaže predsjednica Sindikata radnika trgovine i uslužnih djelatnosti Mersiha Beširović.
Šta god da je pozadina radno-neradne nedjelje u federalnim trgovinama i uslužnom sektoru, radnici su obećali da od svog, tek ostvarnog prava odustati neće. Ako „fleksibilna“ vlast i dalje bude „fleksibilno“ mešetarila nedjeljom, ponovo će na ulice. I pred federalne institucije. A resorni ministar, za razliku od prethodnih, danas obećava socijalni dijalog do konačnog rješenja.