

FBiH zasmetala i gradnja Memorijalnog spomen područja u Bratuncu; Odgovor iz Srpske: Ovaj put to im neće uspjeti (VIDEO)

Za Federaciju mit o Srebrenici da je stradao samo bošnjački narod a da su Srbi bili agresori ne smije biti srušen. Zato i kažu da se ne smije dozvoliti Spomen obilježje koje će biti vidno i koje će imenom i prezimenom govoriti o gotovo 3.500 hiljade ubijenih Srba od strane muslimanskih oružanih formacija iz Srebrenice.
- Znamo da zapadne ambasade ne žele da znaju šta se tamo desilo, jer su i oni umješani. S druge strane sva zapaljena srpska imovina, sela su dokaz da mi ne možemo i sada je 30. godišnjica u Potočarima i oni će svoje žrtve da izdižu a naše da minimiziraju svakodnevno - kaže Branimir Kojić, predsjednik srebreničke Opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca.
Samo u jesen i zimu 92. i u proljeće 93. zapaljeno je više od 50 srebreničkih srpskih sela ubijeno je na stotine civila. Među njima i Vladimir Gajić četverogodišnji dječak.
- Kome smeta porodica Vučetić, Gajić, Gvodenovići... Kome smeta da neka porodica dođe i da zapali sveću - pita se Zoran Gvozdenović iz Boračke organizacije opštine Bratunac.
Da li imamo pravo da se sjećamo zločina počinjenog nad malim Slobodanom Ilićem iz Zvornika ili zločina na Glođanskom brdu. Srpski spomenici i sadašnji i budući smetaju a dokaz su i njihova skrnavljenja po Zvorniku.
- Јedan od primjera je i rušenje Spomen ploče na Crnom vrhu, ljudi dođu iz Zenice u Zvornik i sruše. Ako je neko stradao treba da se obilježi - kaže Milivoje Marković iz Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Zvornik.
Uprkos pritiscima u Bratuncu biće izgrađeno spomen područje koje će svjedočiti o razmjerama stradanja srpskog naroda u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.
- Sramno, ponižavajuće i vjerujte mi zdrav razum nema odgovor na takve nebuloze. Ne možete nam to zabraniti, mi to ne radimo da bi nekoga provocirali da bi nekoga uvrijedili već iz pijeteta prema žrtvama. Hvala svima koji su učestvovali u stvaranju Republike Srpske i njihovim porodicama, mi danas uživamo tu slobodu i baštinimo Republiku Srpsku i u ime njih to gradimo - istakao je Radovan Višković, predsjednik Vlade Srpske.
Budući memorijalni kompleks obuhvataće prostor od 40 dunuma i simbolizovaće mjesto velikog stradanja Srba Srebrenice, Bratunca Zvornika, Šekovića, Vlasenice, Milića i Osmaka.Gradiće se i pravoslavni hram i multimedijalna postavka koliko god se to nekome dopadalo ili ne.