

Sarajevski muk nakon govora zamjenika državnog sekretara SAD; Landau: Nova su vremena, morate se prilagoditi, dogovor jedino uz konsenzus (VIDEO)

Zato ni ne čudi što su obraćanje Landaua zamaglili tzv. non-pejperima i kojekakvim pozivima na intervencionizam stranaca i daljim optuživanjem Republike Srpske i njenih zvaničnika za sve loše u BiH. Baš kao i opozicija u Srpskoj. Ne čuju, ili ne žele da čuju da je Landau rekao da dolaze nova vremena, da je Amerika voljna da sluša i poštuje dogovore, ali nije spremna za neograničenu podršku i nerealnu situaciju.
Јasna poruka stigla je iz Dejtona. Sjedinjene Države mijenjaju svoju politiku prema BiH. Žele da pomognu, ali ne i da se miješaju u unutrašnje probleme i nameću svoje odluke, rekao je ovo zamjenik američkog sekretara Kristofer Landau u svom diplomatskom govoru u Dejtonu. Kaže da je došlo novo vrijeme i da svi to mora da shvate.
- Želimo da slušamo i da radimo sa svim uključenim stranama. Dogovori moraju čvrsto da se poštuju, ali vi morate biti fleksibilni i da se prilagodite promjenjivim vremenima. SAD ne nude neograničena sredstva za nedefinisane, nesigurne ili nerealne planove. Nismo zainteresovani za nametanje vizije društva koja odražava želje udaljenih birokrata ili nekih aktivista. Amerika može biti dobar partner sa značajnim političkim kapitalom. Možemo raditi naporno, ali ćemo raditi samo sa onima koji su posvećeni praktičnom realizmu za svoju zemlju - izjavio je Landau.
Landau insistira na dogovoru uz pristanak i konsenzus. Kaže da je došao u Dejton da u ime Trampove administracije pošalje poruke svim stranama u BiH.
- Dogovori zahtijevaju pristanak i konsenzus svih učesnika. Moraju da odražavaju regionalne uslove i realnosti umjesto da žive u apstraktnim pozicijama. Kada različite nacije i identiteti žive jedni pored drugih, mir zavisi ne od vojne pobjede što otvara mogućnost za revanš, nego od kompromisa koji će dozvoliti svim stranama da žive zajedno. Možemo da kažemo da je Dejtonski sporazum bio uspjeh bez da kažemo da je ugovor savršen kako u teoriji, tako i u praksi - naglasio je Landau.
Ono na čemu Republika Srpska godinama insistira, na to je sada ukazao i zamjenik američkog sekretara, kaže predsjednik Srpske Milorad Dodik. Rješenje je u dijalogu koji će potvrditi da li BiH ima šanse. Ne isključuje mogućnost razgovora o Dejtonskom sporazumu, ali uz poštovanje stavova svih. Bez bilo kakvih pokušaja nametanja.
- Na dnevni red treba staviti sve što je nametnuto od izvornog Dejtona do danas, sve preispitati ne u smislu da sve mora da bude ukinuto nego prilagođeno nekom budućem vremenu. BiH na bazi slova Dejtona i neke male modifikacije koje bi prihvatili, može, druga BiH ne može. Јa ne bježim od razgovora. Republika Srpska ima svoje predstavnike i oni će u njeno ime govoriti. Јa sam ustavno obavezan da predstavljam Republiku Srpsku, a oni neka dogovaraju sa Šmitom šta god hoće - rekao je Dodik.
Dodik podsjeća da je Republika Srpska usvojila u parlamentu Dejtonski mirovni sporazum i verifikovala graničnu liniju između entiteta, dok političko Sarajevo to nikad nije željelo da uradi. Pita zašto onda Srpsku krive za rušenje Dejtona kojeg nazivaju ludačkom košuljom.
Pokušaji da se Republici Srpskoj osim nametanja rješenja nametnu i oni koji će je predstavljati zabluda je i Bošnjaka i Kristijana Šmita, kaže predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić. Svjetlo u tunelu dolazi iz Amerike.
- Osnovni problem i zamka koju trenutno podmeće Šmit je ko predstavlja. Nigdje na svijetu nijednu državu u pregovorima nije predstavljala opozicija koja je za taj predstavnički status spremna da žrtvuje nacionalni status - rekao je Stevandić.
Kao i opozicija, nakon poruka nove američke administracije, utihnulo je i Sarajevo. A onda ponovo glasno pokušalo skrenuti priču o non-pejperima, pozivima na intervencionizam i tužakanju Republike Srpske. Slično onome na čemu su i Elmedin Konaković i Kristijan Šmit potrošili minute za govornicom u Dejtonu, namjerno zanemarujući riječi američkog diplomate. A poruku su dobili i iz Srbije i Hrvatske, garanata Dejtonskog sporazuma. Pokušaj dominacije jednog naroda, strani intervencionizam i slični eksperimenti ne donose niti će donijeti ništa dobro BiH, stav je srpskih i hrvatskih zvaničnika. Srpski šef diplomatije Marko Đurić poziva na očuvanje ustavnih prava Republike Srpske zagarantovanih Dejtonom.
- Nažalost, svjedoci smo revizije Dejtona, ne kroz demokratski konsenzus ili dijalog, nego kroz nametanje odluka i pokušaje nasilne centalizacije BiH. Vjerujemo da to nije put naprijed .Svaki pokušaj centralizacije BiH nije samo pravno upitan, nego i destabilizujući - izjavio je Đurić.
Njegov hrvatski kolega Gordan Grlić Radman kaže da svaki narod treba da bira svog predstavnika što je obezbijeđeno Dejtonom. Ali primjer izbora člana Predsjedništva Željka Komšića godinama dokazuje da je u praksi drugačije.
- Trenutni model samo je paravan za političku dominaciju većinskog naroda. Intervencionistički eksperimenti neće donijeti ništa dobro, samo će pokidati društvo i narušiti balans između naroda - izjavio je Grlić Radman.
Ono što je jasno da je era prijetnji, zavrtanja ruku, sankcija i intervencija završena, kaže srpski delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević. To ocjenjuje velikim političkim uspjehom predsjednika Srpske Milorada Dodika, srpskog člana i predsjedavajuće Predsjedništva BiH Željke Cvijanović i Republike Srpske. Ali možda i posljednjom šansom za BiH.