

Linta: Za zločin nad srpskim civilima u Bradini niko nije osuđen

U Bradini je 25. maja 1992. godine pogubljeno 48 srpskih civila na najsvirepije načine.
Srbi iz ovog i okolnih sela odvedeni u logore Čelebić i Musala gdje su mučeni, zlostavljani i ubijani ili su protjerani. U logorima su umorena još 22 stanovnika Bradine, dok se za pet još traga, navodi se u saopštenju Saveza Srba iz regiona.
Imovina ubijenih, zarobljenih i protjeranih Srba je sistematski opljačkana, a kuće i Crkva Vaznesenja Gospodnjeg su zapaljeni i srušeni.
Bradina je prije rata bila naseljena većinski srpskim stanovništvom, bilo 280 srpskih kuća sa oko više od 1.200 Srba, podsjetio je Linta.
On je istakao da odgovornost za zločine nad Srbima u Bradini snosi tadašnji opštinski vojni, policijski i politički vrh i nadređeni u Sarajevu.
Ubistva i mučenja Srba desila su se ne samo u Bradini, već i u Konjicu i okolnim selima Cerići, Zukići, Brđani, DŽepi, Zagorice, Hum, Blace, Nevizdraci, Donje Selo, Vrdolje, Živanja, Sitnik, Bjelovčina, Zabrđani i Bijela, dodao je.
Za planiran i izvršen zločin nad srpskim civilima u Bradini, kao i za druge zločine na području Konjica, koji su počinjeni u periodu od maja 1992. do maja 1993. godine, niko nije osuđen, rekao je Linta i ocijenio da je u pitanju jedan od mnogih dokaza da je pravosuđe BiH etnički motivisano.
- Srbija treba da se aktivno bori za istinu o stradanju srpskog naroda u BiH i šire devedesetih godina prošlog vijeka. Јedan od načina jeste osnivanje državne institucije tj. Memorijalnog centra srpskih žrtava na području bivše Јugoslavije - zaključio je Linta.