latinica  ћирилица
26/05/2025 |  19:59 ⇒ 20:00 | Autor: TANЈUG

Počelo jubilarno 70. Sterijino pozorje

Јubilarno 70. Sterijino pozorje počelo je u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu izložbom o sedam decenija ovog festivala, a ove godine u takmičarskom dijelu festivala učestvuje devet predstava.
Sterijino pozorje - Foto: Screenshot/YouTube
Sterijino pozorjeFoto: Screenshot/YouTube

Izložba Zorana Maksimovića ostvarena je u saradnji sa Pozorišnim muzejom Vojvodine, a autor je rekao da je izložba jedan vremeplov.

- Kao što obično biva, uoči čina festivala, otvaramo izložbu. Ovoga puta slavimo jubilej. To je izložba koja zatvara krug jer 12. aprila 1956. uoči otvaranja prvog festivala, otvorena je izložba "Sterija na pozornici" - rekao je Maksimović.

Maksimović je dodao i da je Sterijino pozorje više od festivala, te da ga čine tri stuba - osnovni program, izdavački centar i dokumentarni centar.

- Svi oni su napredovali kroz decenije i mogu da budu zasebne jedinice i ustanove. Bilo je teško, ali i velika avantura upustiti se u sve ovo - kazao je Maksimović.

Direktor Sterijinog pozorja Miroslav Radonjić podsetio je da je ovaj festival preživio puno loših trenutaka, ali opstao.

- Ova izložba govori i o istorijatu. Sterijino pozorje je kompleksna institucija, nikad ovo nije bio tek jedan od festivala. Uvijek je bio naročit i izuzetno važan kulturan događaj - rekao je Radonjić.

Direktor je rekao i da veliku zahvalnost učesnici festivala duguju, prije svega, onima koji su ovu instituciju očuvali devedesetih godina.

- Uprkos pandemiji korone, i tada smo održali festival. Bili smo prvi evropski pozorišni festival koji je održan u takvim uslovima i dali smo Evropi metodologiju kako to treba da izgleda - rekao je Radonjić.

Članica Gradskog vijeća za kulturu Maja Čeremidžić Šainović istakla je da Novi Sad nastavlja da ulaže u kulturu.

- Za Sterijino pozorje možemo reći da je biser kulturnog života našeg grada. Naš grad je evropska prestonica kulture, a koliko Novi Sad ulaže u kulturu, važno je reći da 10 odsto budžeta odlazi na to - rekla je Čeremidžić Šainović.

Od devet predstava u takmičarskom dijelu, pet dolazi iz Srbije, dok su četiri sa prostora bivše Јugoslavije. Prva odigrana predstava biće "Sveti Georgije ubiva aždahu" u izvođenju Јugoslovenskog dramskog pozorišta iz Beograda.

Od ostalih domaćih predstava publika će imati priliku da pogleda dela poput - "Izuzeti" iz Sombora, "Srpskoj omladini, Dimitrije Tucović" iz Lazarevca, "Iskupljenje" iz Novog Sada i "Niko nije zaboravljen i ničega se ne sjećamo" iz Beograda.

Kada su u pitanju predstave iz regiona - iz Hrvatske stiže "Јezik kopačke", iz Crne Gore "Naličje autora", iz Slovenije "Beogradski trio" i iz Makedonije "Narodni poslanik".

Na čelu stručnog žirija ove godine je Vanja Ejdus, a pomagaće joj Dražen Ferenčina, Fedor Šili, Petar Grujičić i Đorđe Kosić.

U pratećim programima najavljeni su trijenalna izložba pozorišnog plakata i grafičkog dizajna, film u režiji Filipa Markovinovića, kao i drugo izdanje dokumentarnih "Filmskih krugova", u selekciji Aleksandra Reljića u novosadskom Sinepleksu.

Sterijino pozorje traje do 3. juna u Srpskom narodnom pozorištu i Novosadskom pozorištu, a festival će biti zatvoren dodjelom nagrada za životno djelo glumcu Svetozaru Cvetkoviću i dramaturgu Radomiru Putniku.