

Ministarstvo poljoprivrede ne može odrediti otkupnu cijenu pšenice

- Činjenica je da Ministarstvo poljoprivrede ne može odrediti otkupnu cijenu pšenice, jer je to tržišna kategorija. Ta poruka je nekoliko puta izrečena javno i ponavljana više puta i prethodnih godina. Tokom nedavne posjete Bijeljini, niko od predstavnika Ministarstva poljoprivrede nije iznio niti predložio bilo kakvu otkupnu cijenu pšenice. Uprkos tome, pojedinci pokušavaju da ministra Savu Minića i Ministarstvo poljoprivrede uvuku u konstrukcije koje nisu utemeljene - navodi se u saopštenju Ministarstva.
Kako dodaju, tvrdnje pojedinih proizvođača da se nešto dešava zato što "nije održan sastanak" sa predstavnicima Ministarstva poljoprivrede su netačne.
- Napominjemo da se proizvođači nisu obratili Ministarstvu poljoprivrede nijednim zvaničnim pozivom za sastanak. U najmanju ruku neozbiljno je da se Ministarstvu neformalnim putem obraćaju pojedinci koji većinom zastupaju lične interese i koji svake godine ispolitizuju pitanje otkupne cijene pšenice. Podsjećamo, institucije postoje upravo da bi se u njima razgovaralo ozbiljno i odgovorno sa relevantnim predstavnicima i zastupnicima većine proizvođača - dodaju iz ovog Ministarstva.
Kako kažu, posebno su neodgovorni pokušaji sada usmjereni ka tome da se u sve ovo uključi i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodika s ciljem izazivanja političkog pritiska.
- Ministarstvo poljoprivrede neće učestvovati u takvim scenarijima. Naš stav ostaje isti, a to je saradnja sa proizvođačima, ali kroz institucije i s odgovornim akterima - zaključuje se u saopštenju.