latinica  ћирилица
04/07/2025 |  12:10 ⇒ 12:10 | Autor: SRNA

Ostojić: Bratunac mjesto jedinstva srpskog naroda u molitvi i bolu

Predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić poručio je da Bratunac sutra treba da bude mjesto jedinstva i sloge srpskog naroda u molitvi i bolu, kao i mjesto gdje se oplakuju žrtve i pokazuje odlučnost, spremnost i istrajnost da se sačuva sloboda, mir i Republika Srpska.
Radan Ostojić - Foto: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja
Radan OstojićFoto: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja

- Naše sabranje na ovom svetom mjestu, prije svega, ima za cilj da se pomolimo za duše nevino postradalih Srba, djece, žena i staraca, ali i onih koji su sa puškom u ruci branili svoja vjekovna ognjišta i slobodu srpskog naroda - rekao je Ostojić povodom predstojećeg obilježavanja 33 godine od srpskog stradanja u srednjem Podrinju i Birču.

Ostojić je ukazao da je srpski narod dužan njegovati kulturu sjećanja i prenositi je na mlađe generacije.

- Narod koji zaboravlja svoju žrtvu i one koji se žrtvuju ne može da shvati značaj slobode i države koja je njen garant, a to neminovno dovodi do ponavljanja istorije i novih stradanja - istakao je Ostojić.

On je naglasio da je obaveza svih da spriječe istorijski revionizam i pokušaj da se srpski slobodarski i stradalnički narod okarakteriše kao genocidni i agresorski, te da ukažu da su žrtve iste ma kome narodu pripadale i da zaslužuju isti tretman.

- Dužni smo da ukažemo da srpske žrtve zaslužuju satisfakciju u vidu kažnjavanja njihovih egzekutora i nalogodavaca, kao i na nesporne istorijske činjenice da je nad srpskim narodom u 20. vijeku na ovom području u više navrata izvršen genocid - rekao je Ostojić.

On je naveo da je srpski narod dužan da svjedoči o pokušaju etničkog čišćenja Srba sa njihovih vijekovnih ognjišta u dužem vremenskom periodu, pa i danas u miru kroz procese i odluke Haškog tribunala, vanustavnog Suda BiH, instituta visokog predstavnika i odluka Ustavnog suda BiH.

- Šira agenda kolektivnog Zapada i političkog Sarajeva je nestanak Republike Srpske, unitarizacija BiH i egzodus srpskog naroda sa ovih prostora - upozorio je Ostojić.

Predsjednik BORS-a pita zašto predstavnici međunarodne zajednice ne prisustvuju obilježavanjima godišnjica stradanja srpskog naroda?

"Da li su srpska djeca, žene i starci legitiman vojni cilj? Zašto su paljena i pljačkana srpska sela, ubijani žene, starci i djeca na najmonstruozniji način baš na najveće srpske vjerske praznike? Da li je to dio njihovi vjerskih rituala?", upitao je Ostojić.

Osim toga, Ostojić pita da li kroz nametanje zakonskih rješenja pokušavaju spriječiti obilježavanja mjesta srpskih stradanja i da Srbi govore, pišu i uče o zločinima nad srpskim narodom, te tuguju nad svojim žrtvama?

- U Bratuncu ćemo sutra uputiti i poruke mira, jer je mir za srpski narod uvijek bio imperativ. Dužni smo odati priznanje svima onima koji su se borili za slobodu - srpskim vojnicima i vojskovođama. Nemojte nam dirati Republiku Srpsku i slobodu i nikada sa nama nećete imati nikakav problem - zaključio je Ostojić za Srnu.

U Bratuncu će sutra biti obilježene 33 godine od zločina nad srpskim narodom u srednjem Podrinju i Birču, gdje je ubijeno 3.267 Srba tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata.

Program pod nazivom "33 godine - zločin bez kazne" počeće Svetom arhijerejskom liturgijom, koju će u Crkvi Uspenja Presvete Bogorodice u Bratuncu služiti Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije.

Potom će na bratunačkom groblju biti služen pomen svim srpskim žrtvama iz srednjeg Podrinja i Birča u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, koji se organizuje povodom 33 godine od velikog stradanja Srba na Petrovdan 1992. godine u selima oko Srebrenice i Bratunca, kada je ubijeno 69, a zarobljena su 22 vojnika i civila, od kojih niko nije preživio.

Muslimanske jedinice iz Srebrenice su tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata najčešće napadale srpska sela na najveće pravoslavne praznike, a na Petrovdan 1992. godine napale su sela Zalazje, Biljaču, Sase i Zagone ubijajući sve što su stigli, pljačakajući i paleći srpsku imovinu.