latinica  ћирилица
04/07/2025 |  19:10 ⇒ 22:40 | Autor: RTRS

Političko Sarajevo zataškivanjem antisemitizma pravi i reviziju istorije (VIDEO)

Pokušaj zataškivanja antisemitizma u federalnom dijelu BiH i revizija istorije. Tako bi se mogao opisati autorski tekst baronese Arminke Helić, članice britanskog Doma lordova objavljen nedavno u DŽeruzalem postu. Kao odgovor na neistine i pokušaj manipulacije sa međunarodnom javnošću, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik napisao je kolumnu za isti list. Dodik je jasno naglasio kakvu je ulogu muslimanski narod u BiH imao za vrijeme Drugog svjetskog rata u ustaškom režimu Ante Pavelića i genocidu nad Srbima, Јevrejima i Romima. Takođe, predsjednik je istakao da je širenjem antisrpske propagande, Helićeva željela da pridobije javnost za buduće potencijalne mjere Velike Britanije usmjerene prema Srpskoj.
Sarajevski antisemitizam - Foto: RTRS
Sarajevski antisemitizamFoto: RTRS

Od Hamasovog napada na Izrael 7. oktobra 2023. godine pa do sada, Sarajevo i veliki dio Bošnjaka otvoreno je podržavao terorističku organizaciju i iskazivalo određenu vrstu antisemitizma. Potvrdili su to i brojni skupovi podrške Palestini i ratu koji Hamas vodi sa Izraelom. Јoš tada, takvi događaji naišli su na kritiku jevrejske zajednice. Posljednji u nizu, kada je otkazan skup Evropske konferencije rabina u Sarajevu, samo je bila potvrda otvorene netrpeljivosti prema svemu što ima veze sa jevrejskom zajednicom. U takvim stavovima, nije zaostajala ni baronesa Arminka Helić, članica britanskog Doma lordova, porijeklom iz BiH. Sve to, nedavno je pokušala da opovrgne u kolumni za DŽeruzalem post.

- Sarajevo je nekada bilo dom jedne od najintegrisanijih jevrejskih zajednica na Balkanu. Tokom Holokausta, bosanski Јevreji su stradali prvenstveno od ustaškog režima u Hrvatskoj iz doba NDH. Ovo je bila fašistička marionetska država uspostavljena tokom Drugog svjetskog rata, a ne proizvod bosanskih institucija. Mnogi lokalni građani, posebno muslimani, riskirali su svoje živote kako bi zaštitili svoje komšije Јevreje - istakla je Arminka Helić, članica Doma lordova u Parlamentu Velike Britanije.

Ključna riječ u baronesinom obraćanju je NEKADA. Nekada je Sarajevo bilo i mjesto gdje su Srbi prije samo 50 godina činili gotovo 40 odsto stanovništva. Danas je taj procenat na nivou statističke greške. Šta su Јevreji nekada bili u Sarajevu, danas se samo prepričava. Ali se dobro zna kakvu su ulogu Bošnjaci, tada još muslimani imali u ustaškom režimu Ante Pavelića. Na to je u kolumni za isti medij ukazao predsjednik Republike Srpske.

- Muslimani za vrijeme NDH su bili sastavni dio ove fašističke marionetske države sa sjedištem u Zagrebu i zajedno sa Hrvatima su učestvovali u ubijanju i progonu Srba, Јevreja i Roma. Sarajevski muslimani su vojnike Vermahta 1941. godine dočekali na ulicama sa cvijećem kao oslobodioce, a poglavnik NDH Ante Pavelić ih je proglasio za "cvijeće hrvatskog naroda". Potpredsjednik Vlade NDH bio je bosanski musliman Ademaga Mešić, dok je njegov sunarodnik DŽafer Kulenović bio potpredsjednik NDH - rekao je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske.

To potvrđuju i istorijski spisi. Istoričar Bojan Dimitrijević ističe aktivnu ulogu muslimana u NDH i genocidu nad Srbima, Јevrejima i Romima. Poseban ponos na njihovo djelovanje pri SS divizijama isticao je nacistički režim u Berlinu.

- U 43. godini muslimani se više okreću nekom očekivanju autonomije od Nijemaca i dobar dio njih će 1943. napustiti hrvatske ustaške i domobranske snage i priključiti se formiranju SS divizije Handžar i sa njima će biti angažovani tokom '44. godine u borbama sa partizanima i četnicima - naglasio je istoričar Bojan Dimitrijević.

Paradoksalno, upravo su predstavnici bošnjaka, 50 godina poslije pokušali kreirati politiku i stvoriti državu praveći od sebe žrtvu, poredeći se sa stradanjem Јevreja. Ipak, u političkoj praksi ispoljava se suprotno.

- Bošnjaci se generalno nalaze u jednom problemu u kojem s jedne strane pokušavaju da se identifikuju s Јevrejima kada su u pitanju jevrejske žrtve a s druge strane u stvari zastupaju politiku koja je u suprotnosti sa Izraelom, jevrejskim narodom i sa svim onim što je jevrejski narod propatio tokom istorije - istakla je Nina Sajić, profesor na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Banjaluci.

Naravno, nije baronesa Arminka Helić propustila priliku da još jednom udari i na Republiku Srpsku i njeno rukovodstvo, kako bi time zasjenila antisemitizam prisutan u drugom entitetu. Predsjednik Dodik joj je odgovorio da Republika Srpska jasno poslala poruku da u Evropi nema mjesta mržnji, antisemitizmu i radikalizmu, te za razliku od Sarajeva koje očigledno njeguje neke druge vrijednosti, Republika Srpska živi one istinske evropske.