latinica  ћирилица
06/07/2025 |  19:32 ⇒ 20:51 | Autor: RTRS

Hrvatska sa Tompsonom slavi ustaštvo trideset godina nakon "Oluje" (VIDEO)

Kontroverzni hrvatski pjevač Marko Perković Tompson, poznat po veličanju ustaštva, održao je sinoć u Zagrebu koncert kojem je, po procjenama organizatora, prisustvovalo oko pola miliona ljudi.
Koncert Tompsona (foto: EPA/ANTONIO BAT) -
Koncert Tompsona (foto: EPA/ANTONIO BAT)

Nastupio je u majici sa ispisanim brojem koji je posveta ustaškom teroristi Zvonku Bušiću koji je u američkom zatvoru proveo 32 godine zbog otmice aviona i podmetanja bombe na njujorškoj željezničkoj stanici.

Hrvatski mediji prenose da je riječ o najvećem koncertu održanom u istoriji kojem su prisustvovali i predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Јandroković, kao i veliki broj poslanika i zvaničnika iz HDZ-a.

Za Srbe, prognane iz Hrvatske ovo je dokaz da je Hrvatska – proustaška država.

I ovog puta na repertoaru Tompsonovog koncerta našle su se pjesme sa ustaškom ideologijom i nose jasan srbomrzački naboj. Čuo se i ustaški poklič "Za dom spremni".

Hrvatske vlasti su prema koncertu imale blagonaklon odnos, iako rado dijele lekcije drugima o demokratiji.

Predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić poručuje da su Hrvati eksperti za demokratiju, te da su bili i 1941. eksperti.

- Svaki put su nam držali predavanja o demokratiji, i cijela Evropa će da ćuti, najveći koncert na svijetu, koncert podrške neonacističkim vrijednostima, ustaškim vrijednostima, šta da radite - upitao je Vučić.

Zbog koketiranja sa ustaštvom, Tompson je zabranjen u mnogim evropskim zemljama. Za poznavaoce prilika je poražavajuće da je, najprodavaniji koncert u istoriji onaj čiji je protagonista čovjek koji propagira ekstremno desničarske stavove i širi netrpeljivost i mržnju.

Istoričar Predrag Marković poručuje da ne postoji čudniji rekord u masovnoj kulturi poput Tompsonovog koncerta.

- Ne vjerujem da postoji zemlja gdje bi čovjek koji je poznat po pjesmama zabranjenim zakonima EU uživao takvu vrstu popularnosti. U Njemačkoj recimo bi robijali svi koji bi učestvovali u organizaciji Tompsonovog koncerta - rekao je Marković.

Ipak na hrvatskoj političkoj sceni nema osude ovog koncerta – naprotiv, kažu da je to potvrda da je Hrvatska evropska zemlja.

Analitičari to vide i kao dodvoravanje biračkom tijelu od pola miliona glasača. Izbjegli Krajišnici ukazuju da tajming koncerta nije slučajan, jer se uskoro navršava 30 godina od nestanka Republike Srpske Krajine i protjerivanja srpskog naroda iz Hrvatske.

Dramaturg Nataša Drakulić poručuje da ovakvi stavovi vlasti u Hrvatskoj ne iznenađuju.

- Ovo me ne iznenađuje, zato što - čak mi je negdje pokazatelj pravih, ono, naših odnosa koje svi kao hoćemo nekako da uljepšamo, da se bavimo nekim zajedništvom – kakvo crno zajedništvo, mislim, tu nema šta - rekla je Drakulićeva.

Tompson je poznat po šovinističkim pjesmama, uperenim protiv Srba i to se možda moglo razumjeti početkom devedesetih godina, ali 30 godina poslije rata to je neshvatljivo, kaže direktor Dokumentaciono-informacionog centra, Savo Štrbac.

- To je indoktrinacija, društvo hrvatsko je tu omladinu indoktriniralo i prije rata, kroz rat, i sve ove godine poslije rata. U toj indoktrinaciji učestvovali su svi segmenti društva – i Crkva koja je vrlo jaka u Hrvata, i školski sistem - naglasio je Štrbac.

On Tompsonov koncert vidi i kao uvod u obilježavanje godišnjice "Oluje", a poruka Srbima je, kaže, jasna.

- Poruka jeste – i ono malo Srba što su ostali tamo da nisu dobri – da nisu dobrodošli, da i oni se spremaju da odu - zaključio je Štrbac.

Prije samog kraja koncerta slavio se progon Srba, a na nebu je dronom ispisano "Oluja 95". U jednom trenutku na koncertu se čula i pjesma "Oluja" koja počinje i završava govorom Franje Tuđmana.