

FBiH u sve većoj finasijskoj dubiozi: Na Londonskoj berzi zadužuju se za 700 miliona maraka (VIDEO)

Vlada Nermina Nikšića uvela je Federaciju u prvo zaduženje na međunarodnom finansijskom tržištu putem emisije obveznica. Namjera je prodati ih u iznosu od 300 do 350 miliona evra, sa rokom dospijeća od pet godina. Aukcija – 17. jula. Sve to kako bi se, kažu, prikupio novac za potrebe finansiranja budžeta.
- Činjenica, i to je vrlo lako i provjerljivo i lako utvrditi, da Federacija BiH, niti bi bilo kome to palo na pamet, jer je to krivično djelo, nijednu konvertibilnu marku obveznica nije emitovala, a da to nije planirano budžetom Federacije - kaže Nermin Nikšić, premijer Federacije BiH.
Nikšić i sva svita okupljena oko Trojke bili su glasni u kritikama Republike Srpske i ocjenama da je Federacija finansijski stabilnija, manje zadužena. Realnost sasvim drugačija, ocjena je ekonomskih stručnjaka. Јasna je budžetska dubioza, pa tako novo zaduživanje vide kao klasično pokrivanje budžetskih rupa.
- Uz sva opravdanja, uz sve statističke egzibicije, izjave o tome kako je Federacija malo zadužena, kako je sve stabilno, planirano, kako je i ovo zaduženje planirano u budžetu i tako dalje, ne možemo sakriti činjenicu potpune nesposobnosti Vlade da iz redovnih javnih prihoda osigura finansiranje budžetskih potreba, takođe ne vidimo nikakav ekonomski razvoj, ne vidimo da se bilo šta u Federaciji značajnije poboljšalo u prethnodnom periodu - rekao je Igor Gavran, ekonomski stručnjak.
Da se Nikšiću žurilo da entitet što prije zaduži bilo je jasno prošlog mjeseca, kada se po hitnom postupku u Domu naroda federalnog parlamenta našao Zakon o dugu. Delegati su tada upozoravali da se Vlada priprema za nova netransparentna i prekomjerna zaduživanja bez kontrole, najavljujući i apelacije pred Ustavnim sudom.
- Kad je u pitanju emisija obveznica na međunarodnom finansijskom tržištu, ne treba saglasnost parlamenta, Vlada to radi sama. Vlada uvodi jedno novo pravo, a u tom pravu sebi daje široka ovlaštenja, bez saglasnosti parlamenta. Imamo zaduženje koje isključuje i saglasnost državnog parlamenta i saglasnost entitetskog parlamenta, u korist federalne Vlade - istakao je Muamer Zukić, delegat u Klubu Bošnjaka u Domu naroda PFBiH.
Vedrana Vujović, delegat u Klubu Srba u Domu naroda PFBiH, kaže da će zakon neće donijeti fiskalnu stabilnost.
- Ovaj zakon neće donijeti neki vid veće fiskalne stabilnosti, nego da ćemo u potpunosti obezglaviti parlament i da ćemo svu apsolutnu političku, izvršnu moć, pogotovo kada je u pitanju zaduženje dati izvršnoj vlasti, Vladi Federacije - naglasila je Vujovićeva.
Aktuelna Vlada Federacije za dvije godine uspjela je uduplati unutrašnji dug za više od milijardu. Prema zvaničnim podacima objavljenim prije najnovijeg zaduženja, ukupan unutrašnji i spoljni dug veći je za 635 miliona u odnosu na period Vlade Fadila Novalića.
- Ono što izražava zabrinutost i zbog čega reagujemo jeste da činjenica da postoji izuzetna tendencija rasta duga u apsolutnom iznosu, kako na unutrašnjem tržištu, tako evo sada vidimo i na vanjskom - istakao je Admir Čavalić, ekonomski stručnjak.
Od federalnog premijera se takve ocjene, ipak, neće čuti. Glasan kako se donose reformski zakoni i odluke, ali čini se, ćutljiv na loše finansijske pokazatelje u Federaciji, pa tako i na talas enormnih poskupljenja u ovom entitetu, od struje, do komunalnih usluga. I zato ne treba da čudi što se gotovo svakodnevno loptica prebacuje u tuđe dvorište, kao što to radi Trojka kada je riječ o Republici Srpskoj.