

Revizori utvrdili nezakonitosti u MIP-u: Konaković donatorska sredstva trošio na plate, najam i nabavku vozila (VIDEO)

Gotovo 176 hiljada maraka iznosila je donacija evidentirana u ambasadi u Kuvajtu. Kako će se rasporediti sredstva, odlučilo je Ministarstvo spoljnih poslova. Tako je novac sa donatorskog preusmjeren na redovan račun i utrošen na plate, troškove unajmljivanja i nabavku vozila. Da su protivzakonito evidentirana donatorska sredstva jasno je bilo revizorima.
- Pored činjenice da sredstva donacije nisu uplaćena na način predviđen pomenutim zakonskim aktima, uplatom donatora na poseban račun, nije nam prezentovan dokaz o primopredaji navedenog iznosa novčanih sredstava između predstavnika donatora i ambasade u Kuvajtu kao ni pismo namjere od donatora, sporazum ili odluka kojom bi se potvrdilo u koju svrhu su donirana sredstva - navode iz Kancelarije za reviziju institucija BiH.
Dok se očekuje istraga o novim malverzacijama, nadležne institucije još utvrđuju gdje je nestalo najmanje 1,2 miliona evra doniranih od vlasti Kuvajta. Od 2017. donacije su primane u gotovini, odlukom tadašnjeg ambasadora Mehmeda Halilovića, sadašnjeg savjetnika Rame Isaka. Od tada pa sve do 2023. godine novcu se gubi svaki trag. Dokumentacije o načinu utrošku nema. Najglasniji ministar poprilično tih na malverzacije u svom resoru. Tiho i bh. pravosuđe, kako na ranije, tako i na posljednji slučaj.
- Ovdje dolazimo do zaključka da je Elmedin Konaković u apsolutnoj sprezi sa pravosuđem BiH, jer da je bilo koji srpski ministar ovo uradio što je on uradio, da prebacuje novac za plate kako mu se ćefne onda bi sigurno bio već procesuiran i bio bi predmet protiv njega otvoren - istakla je Sanja Vulić, šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.
Protivzakonito evidentiranje donatorskih sredstava nije jedina nepravilnost koju su revizori utvrdili u posljednjem izvještaju. Ukazano je i na netransparentnost i nezakonitost pri zapošljavanju i angažovanju lica po ugovorima o djelu. Naveli su i propuste u izdvajanju novca za prekovremeni rad i reprezentaciju. Naknade za plaćeno odsustvo po osnovu vjerskih praznika isplaćivane su za čak četiri dana.
- Ovo nije pitanje revizije, ovdje je pitanje za Tužilaštvo BiH, da se pozabavi svim nabavkama koje su vršene, i svim trošenjima i plaćanjima koje je vršilo Ministarstvo spoljnjih poslova, odnosno Dino Konaković, od plaćanja lobiranja u Americi, do drugih sumnjivih troškova - rekao je Milan Petković, poslanik Ujedinjene Srpske u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.
Upravo iz Amerike Konaković, umjesto odgovora na izvještaj revizora i utvrđene malverzacije, servira selfije iz aviona i objave u kojima se obračunava sa novinarima. A i što bi se osvrtao na posljednje navode o nepravilnostima i malverzacijama, kada ni za one ranije nije odgovarao.
- Podsjećam da je 2020. godine i Federalna služba za reviziju utvrdila da je kao predsjedavajući Skupštine Kantona Sarajevo nenamjenski potrošio oko 490 hiljada konvertibilnih maraka dijeleći ih nevladinim i neprofitnim organizacijama, što govori da je to jedan obrazac ponašanja koji on konstantno već primjenjuje i sad u poziciji ministra spoljnih poslova - istakao je bivši diplomata Lučiano Kaluža.
Na desetine zloupotreba pozicije i govornice u Ministarstvu spoljnih poslova u Sarajevu, za lične i stranačke obračune, umjesto rješavanja stvarnih problema u svom resoru. Kao što, čini se, nije preduzeo ništa u slučaju nenamjenskog trošenja sredstava koja su bila namijenjena za dopunske škole u Njemačkoj. Zbog toga njemačko ministarstvo potražuje od Generalnog konzulata u Štutgartu gotovo 107 hiljada evra.