

Isplivali podaci - "Pretis" u milionskim dugovanjima (VIDEO)

Sve se dešava pred 1. avgust, za kada su Sjedinjene Američke Države najavile uvođenje carinske stope za robu iz BiH, što će najviše naštetiti namjenskoj industriji iz Federacije. I pored toga, bošnjački političari odbijaju prijedloge iz Srpske o nultoj carinskoj stopi sa SAD.
Dok samo artiljerijska granata 155 mm zbog sukoba u Ukrajini, doseže astronomsku cijenu od 6.000 dolara po komadu, sarajevska kompanija Pretis je u milionskim dugovima, a godišnje proizvede i do milion granata različitog kalibra. Da u Pretisu "šišti" pokazuju podaci interne revizije koju je inicirao novi v.d. direktora Ajdin Kupus. Potpisani su brojni ugovori, uzet je avans što je dalo privid pozitivnog poslovanja a zapravo trebaće im više od tri godine da isporuči naručenu municiju.
- Stanje na računu na dan 30.05. 2025 iznosi 311.858 KM, sa ukupnim obavezama prema kreditima od 36.644.000 KM, i ukupnim obavezama dobavljačima oko 31 milion kao i ukupnim obavezma prema primljenim avansima čak 287 miliona KM - podaci su iz Interne revizije poslovanja Pretisa.
Američka kompanija "Regulus" koja ima 41.5 odsto vlasničkog udjela, nezadovoljna je kako Vlada Federacije upravlja Pretisom i to u trenutku dok SAD i njihovi partneri imaju velike potrebe za artiljerijskom municijom iz "Pretisa". Vlasnik kompanije Vil Somerdjuk ih optužuje da kriju operativne i finansijske informacije. U pismu advokatske kuće Toridon, koji potpisuje i bivši američki državni sekretar Majk Pompeo navodi se da je Pretis u katastrofalnom stanju, što je posljedica neposobnosti i korupcije.
- Umjesto transparentnosti, vlasti sada žele da prošire nadzorni odbor Pretisa sa tri na pet članova čime bi umanjili uticaj predstavnika gospodina Somerdjuka. Odbijanje da dijele osnovne informacije sa velikim dioničarem izaziva veliku sumnju. Takvo ponašanje implicira da se pokušava zataškati nepravilna ili koruptivna aktivnost - navodi se u pismu američke kompanije "Regulus".
Nakon što su sarajevski mediji objavili detalje afere "Pretis", oglasila se federalna vlada tačnije resorno ministarstvo. Milionske dugove ne spominju a isplatom regresa radnicima za prošli mjesec poručuju da Pretis nije u ozbiljnim, finansijskim problemima. Negiraju navode "Regulusa" da žele da prošire nadzorni odbor i time umanje njihov uticaj.
- Hoće li doći do takvog proširenja u budućnosti, zavisi o zajedničkoj procjeni suvlasnika. Na žalost, u posljednje vrijeme u medijima se plasiraju netačne informacije čiji je cilj urušavanje ugleda Pretisa čime se direktno ugrožava zajednička vizija da ova kompanije postane vodeća u namjenskoj industriji u BiH i šire - navodi se u saopštenju Ministarstva energije, rudarstva, indistrije FBiH.
Problemi Pretisa i namjenske industrije esklairaće 1. avgusta kada na snagu stupa odluka američke amdnistracije o uvođenju carinske stope od 30 odsto za robu iz BiH. Iako te mjere najviše pogođaju izvoznike iz Federacije, bošnjačka Trojka odbija uvesti nultu stopu za američku robu što bi bio preduslov da se ukinu američke carine.
- Očigledno da politika Bošnjaka, politika Trojke jeste takva da ne razgovara sa administracijom Donalda Trampa. Ako napravimo analizu bilansa roba koja se izvoze u SAD, upravo ovakva politika Trojke jako puno će koštati privrednike iz Federacije a da su prihvatili naš stav da carina bude 0 odsto, imali bismo mnogo bolju pregovaračku poziciju nego sada - rekao je Staša Košarac, zamjenik prtedsjedavajućeg savjeta ministara.
Prošle godine mediji su objavili fotografije granata iz Pretisa na ukrajinskom ratištu. Tada je postavljeno pitanje kako artiljerijska municija i pored zabrane Predsjedništva završava u ratnim zonama. Ako kompanija Regulus ne krije da SAD imaju hitnu potrebu za artiljerijskom municijom iz Pretisa, jasno je kako granate iz Sarajeva završavaju na ukrajinskom ratištu.