

Banjaluka: Zašto je pored domaćih firmi, posao zamjene javne rasvjete, dobila firma iz Hrvatske? (VIDEO)

Izbor ovog ponuđača izazvao je negodovanje građana i političkih subjekata. Pored Končara, na tender za izgradnju javne rasvjete prijavile su se i dvije firme iz Banjaluke.
Od gašenja rasvjete do višemilionskog ulaganja - izgleda da rasvjeta u Banjaluci predstavlja jedan od prioritetnih projekata gradskim vlastima.
Gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković poručuje da je riječ o strateškoj investiciji koja će unaprijediti energetsku efikasnost i uštedjeti novac. Kaže da je Banjaluka je sada, zastarjelu rasvjetu, na godišnjem nivou plaćala 4,4 miliona maraka.
- Četiri miliona maraka dajemo za struju, 300-400 hiljada dajemo firmi koja održava i to je oko 4,4 miliona KM. Plaćamo pojedinačno firmu i struju i imamo zahrđalu rasvjetu i žutu rasvjetu - rekao je gradonačelnik.
Šef kluba odbornika SNSD-a u Skupštini grada Dragan Lukač, naglašava da je problem što su domaće firme u startu diskriminisane jer je tenderskom dokumentacijom predviđeno da firma u zadnje tri godine, mora imati 60 miliona prometa, a to nema nijedna domaća firma ali zato su imale povoljnije ponude.
- Po našim firmama koje se bave s tim, zajednom sa nosećim limom i rasvjetom košta 165 KM, neka je i 200, a po ovome kako su oni izračunali za 35 miliona da se promijeni 20.000 rasvjetnih tijela u gradu Banjaluka košta 35 miliona što znači da njihova rasvjeta po jednom rasvjetnom tijelu košta od 1.800 do 2.000 KM - smatra Lukač.
Prema dostupnoj dokumentaciji gradske uprave stoji da su rashodi po osnovu utroška električne energije na javnim površinama tri, a ne četiri miliona, ističe Lukač. Podsjeća da je skupštinska većina dala saglasnost gradonačelniku da se zamijeni rasvjeta u Banjaluci ali ne da se to da državnoj firmi iz Hrvatske koja će sljedećih 15 godina upravljati gradskom rasvjetom u Banjaluci.
- Sad, na republičkom nivou da je Vlada odlučila da puteve u Republike Srpske da hrvatskim putevima da sljedećih 15 godina upravljaju sa putevima Srpske ili autoputevima, po istom modelu, da li bi to bilo ispravno? Apsolutno ne - istakao je Lukač.
Dok jedni u ovom višemilionskom projektu vide dugoročnu investiciju, drugi ukazuju na neriješene osnovne komunalne probleme.
- Prioritet je da naši građani u svim dijelovima Banjaluke imaju vodu, prioritet je da je obezbjeđeno mjesto u vrtiću, znamo da su nestašice vode, nemamo parkinga u Banjaluci, opšti je haos - naveo je Goran Selak, odbornik u Skupštini grada Banjaluka.
Ostaje pitanje - da li je javna rasvjeta zaista prioritet broj jedan i koliko će Banjaluka, osim savremenije infrastrukture, zaista dobiti ovom višegodišnjom saradnjom?