latinica  ћирилица
19/07/2025 |  10:05 ⇒ 10:23 | Autor: SRNA

U Srpskoj raste broj prijavljenih objekata za izdavanje smještaja

U Republici Srpskoj bilježi se blagi porast broja prijavljenih objekata za izdavanje smještaja u turističke svrhe, što je pozitivan pokazatelj, ali su neprijavljeni objekti i dalje izazov i predstavljaju nelojalnu konkurenciju, rečeno je u Turističkoj organizaciji Srpske.
Hotelska soba - Foto: RTRS
Hotelska sobaFoto: RTRS

- Upravo zbog toga ova pojava direktno utiče na tačnost statistike turističkog prometa, prihod od boravišne takse, ali i na ukupnu sliku turizma koju želimo da unaprijedimo - rekla je Srni saradnik za odnose s javnošću Turističke organizacije Srpske Sanela Šimun.

Ona je navela da je ukupan broj registrovanih pružaoca usluga smještaja kod fizičkih lica u junu iznosio 2.958 objekata sa 11.229 ležajeva širom Republike Srpske, od čega je najveći broj u Istočnom Sarajevu - 760, te Banjaluci 496, Trebinju 225 i Bijeljini 194.

Šimunova je dodala da je od toga najviše registrovanih apartmana - 70 odsto, potom kuća za odmor, seoskih turističkih domaćinstava i soba.

- Za šest mjeseci ove godine ukupno je naplaćeno 1.035.669 KM, a od toga su fizička lica za takozvani stan na dan uplatila 91.702 KM ili oko devet odsto, što vjerujemo da nije pravi omjer i da je broj noćenja u ovoj vrsti smještaja bio daleko veći od prikazanog - rekla je Šimunova.

Ona je podsjetila da je izmijenjen Zakon o boravišnoj taksi, te da više ne postoji kategorija paušalnog plaćanja boravišne takse, već su izjednačeni svi pružaoci usluga smještaja i boravišna taksa se plaća po gostu/noćenju.

- Iznos boravišne takse određuju lokalne zajednice i kreće se od 1,5 do četiri KM. Institucije Srpske su preduzele određene korake s ciljem suzbijanja sive ekonomije u ovoj oblasti, uključujući pojačan inspekcijski nadzor i kampanje informisanja vlasnika smještajnih kapaciteta o obavezama i prednostima legalnog poslovanja - pojasnila je Šimunova.

Ona je navela da je neophodna konstantna aktivnost svih aktera na suzbijanju sive ekonomije u ovoj oblasti jer veliki broj i dalje radi "na crno", te na taj način predstavlja nelojalnu konkurenciju ostalima, ali i opasnost zbog neprijavljivanja stranih gostiju koji dolaze i borave u zemlji.

Iz Turističke organizacije Republike Srpske pozivaju sve pružaoce usluga smještaja da svoje kapacitete prijave nadležnim turističkim organizacijama i poreskim organima, kako bi doprinosili razvoju odgovornog i održivog turizma u Srpskoj.