latinica  ћирилица
19/07/2025 |  13:53 | Autor: SRNA

Vladika Јoanikije: Sveštenomučenici Mitropolije dabrobosanske primjer kako treba živjeti

Sveštenomučenici Mitropolije dabrobosanske na čelu sa Svetim Petrom Zimonjićem okupljaju, ohrabruju i svojim primjerom pokazuju srpskom narodu kako treba živjeti, poručio je danas Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit crnogorsko-primorski Јoanikije, koji je služio Svetu arhijerejsku liturgiju u okviru Sveeparhijskog sabora u Bilješevu kod Kaknja.
Kakanj - Saborna proslava Svetih sveštenomučenika Mitropolije dabrobosanske - Foto: SRNA
Kakanj - Saborna proslava Svetih sveštenomučenika Mitropolije dabrobosanskeFoto: SRNA

Mitropolit Јoanikije je nakon liturgije u Hramu Rođenja Svetog Јovana Krstitelja naglasio da su ovi sveštenomučenici u najteže vrijeme svog života zanemarili sve zemaljsko i po zavjetu Svetog kneza Lazara opredijelili se za nebesko carstvo.

- Oni su se opredijelili za vječnost, za Gospoda Isusa Hrista. Upodobili su se svojim stradanjem i zato ih je vaskrsli Gospod proslavio i pokazao svojim vjernim slugama i našim blagodatnim zastupnicima - rekao je mitropolit Јoanikije novinarima.

Vladika je istakao da žrtva sveštenomučenika Miladina Minića, koji je ubijen u blizini Crkve Rođenja Svetog Јovana Krstitelja u Bilješevu, ima toliku silu da vjerni narod sabira, podsjeća, ohrabruje i nadahnjuje.

Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit dabrobosanski Hrizostom istakao je važnost održavanja uspomene na sveštenike Srpske pravoslavne crkve koji su stradali, te naglasio da je srpski narod i u Drugom svjetskom ratu, ali i u posljednjem Odbrambeno-otadžbinskom branio čast i dostojanstvo svoje otadžbine.

Vladika Hrizostom je rekao da se malo Srba vratilo na svoja ognjišta u Bilješevo, ali da Sveeparhijski sabor u spomen sveštenomučenika Mitropolije dabrobosanske okuplja Srbe iz svih krajeva svijeta.

On je najavio da će Sveeparhijski sabor naredne godine biti održan na Kupresu u spomen na sveštenomučenika Marka Popovića.

Nakon Svete arhijerejske liturgije obavljen je slavski obred, a vjernici su se poklonili moštima sveštenomučenika Miladina Minića.

Sveštenomučenik Miladin Minić rođen je 1913. godine u Pljevljima.

Završio je Bogosloviju u Sarajevu, a rukopoložen je za đakona i sveštenika 1937. godine.

Za paroha bilješevskog postavljen je 22. decembra 1939. godine, a u noći 27. aprila 1941. godine ispred parohijskog doma u Bilješevu ubio ga je ustaša iz Busovače, bivši fratar Eugen Gujić.

Časne mošti Svetog Miladina su u Crkvi Rođenja Presvete Bogorodice u Zenice, a čestice moštiju nalaze se i u Crkvi Rođenja Svetog Јovana Krstitelja u Bilješevu.

Sveti arhijerejski sabor Srpske pravoslavne crkve u maju 2005. godine proglasio je svetim sveštenomučenike dabrobosanske postradale od ustaša od 1941. do 1945. godine i od komunista nakon Drugog svjetskog rata.

Prvo saborno proslavljanje Svetih sveštenomučenika Mitropolije dabrobosanske bilo je 2021. godine u drevnom nemanjićkom manastiru Vozućica, a potom je 2022. godine u porti Crkve Svetog proroka Ilije u Ilijašu, 2023. godine u Crkvi Svetog proroka Ilije na Sokocu, a prošle godine u Istočnoj Ilidži kod Crkve Svetog Vasilija Ostroškog Čudotvorca.