

Trampova administracija objavila dokumente o atentatu na Martina Lutera Kinga

Ti podaci, koji nisu bili digitalizovani i decenijama su bili čuvani u vladinim arhivama, uključuju zapise FBI-ja, CIA-e i druge relevantne materijale iz istrage, piše Si-Bi-Es njuz.
Kancelarija direktora Nacionalne obaveštajne službe (ODNI) navodi da objavljeni dokumenti sadrže interne FBI dopise koji detaljno opisuju napredak istrage, kao i informacije o bivšem cimereu DŽejmsu Erlu Reju, koji je kasnije priznao ubistvo Kinga.
Takođe, dokumenti obuhvataju i zapise o potrazi za Rejom, koji je pobegao iz zemlje prije nego što je uhvaćen i osuđen.
Direktorka ODNI-a, Tulsi Gabard, rekla je da su ti dokumenti prvi put objavljeni onlajn u jednoj cjelokupnoj kolekciji sa minimalnim redakcijama, premda su neki delimično dostupni već ranije kroz zahtjeve prema Zakonu o slobodi informacija.
Takođe je napomenula da su Kingovi rođaci imali priliku da pregleduju dosijee pre nego što su oni postali javni.
Reakcije porodice Kinga bile su različite.
Dvoje preživjele Luterove djece, Bernis King i Martin Luter King III, pozvali su javnost da pristupe dokumentima "sa poštovanjem", naglašavajući da je atentat na njihovog oca duboko ličan gubitak.
Bernis King je izrazila zabrinutost zbog ponovnog suočavanja sa "traumatičnim detaljima", dok je nećaka, Alveda King, podržala objavljivanje, nazivajući to "istorijskim korakom ka istini".
Rej se izjasnio krivim za ubistvo Kinga u Memfisu godinu dana nakon atentata i osuđen je na 99 godina zatvora, ali je kasnije povukao svoju krivicu i godinama je bezuspješno tražio novo suđenje.
Umro je 1998. godine.
Iako je on bio osuđen za ubistvo, porodica King i neki zvaničnici smatraju da je ubistvo bilo dio šire zavjere, dok je Ministarstvo pravde u nekoliko navrata potvrdilo da je Rej delovao sam.
U 1999. godini, sud u Tenesiju je presudio da su "vladine agencije" bile povezane sa atentatom, što je izazvalo dodatne teorije o učešću zvaničnika u tom atentatu.