latinica  ћирилица
23/10/2025 |  11:21 | Autor: SRNA

U subotu počinje 68. Međunarodni beogradski sajam knjiga

Međunarodni beogradski Sajam knjiga biće održan od 25. oktobra do 2. novembra pod sloganom "Tvoja nova priča", a među više od 400 izlagača iz 15 zemalja naći će se i izdavači iz Republike Srpske.
Sajam knjiga - Foto: RTRS
Sajam knjigaFoto: RTRS

Počasni gost 68. Sajma knjiga je Kipar, pa će manifestaciju u subotu, 25. oktobra, u 18.00 časova otvoriti kiparski i grčki akademik, pejsnik, pisac i prevodilac Kirijak Haralambidis.

Republika Srpska će imati reprezentativni štand na kojem će biti održavane promocije djela objavljenih između dva sajma, pri čemu će jedan broj izdavača iz imati i svoje štandove.

Nastup Republike Srpske pod sloganom "Čuvaj se, moj rode, svojih stranputica" organizuje Predstavništvo Srpske u Srbiji.

Na štandu Srpske i sajamskim salama biće predstavljeno 137 knjiga 46 izdavača iz Republike Srpske.

Programi sajma knjiga tematski su povezani sa značajnim jubilejima, među kojima su 110 godina od rođenja Branka Ćopića, 200 godina od rođenja Branka Radičevića i 50 godina od smrti Nobelovca Ive Andrića.

Posjetioce očekuje bogat program - susreti sa piscima i brojni kulturni sadržaji, a među gostima će biti i britanski stručnjak za ljudsko ponašanje i tehnologiju Ali Fenik i škotska književnica DŽeni Kolgan.

Tokom devet sajamskih dana, posjetioci će po povoljnim cijenama moći da obogate kućne biblioteke najnovijim izdanjima domaćih i stranih izdavačkih kuća, ali i klasicima srpske i svjetske književnosti, kao i da nabave rijetke, antikvarne knjige.

Školski dan, namijenjen organizovanim posjetama učenika, nastavnika, studenata, školskih bibliotekara i profesora, biće održan u četvrtak, 30. oktobra.

Porodični dani su ponedjeljak i utorak, 27. i 28. oktobra, kada će porodice sa jednom kupljenom ulaznicom imati mogućnost da zajedno posjete manifestaciju.

U subotu, 1. novembra, posjetioci koji donesu dvije knjige i poklone ih, moći će da dobiju besplatnu ulaznicu, a prikupljene knjige Beogradski sajam će donirati bibliotekama u ruralnim područjima Srbije.

U okviru sajma tradicionalno će biti dodijeljene nagrade i ocjenjena godišnja izdavačka produkcija u više kategorija.

Paralelno sa Sajmom knjiga biće održan i 54. Sajam obrazovanja i nastavnih sredstava.

Radno vrijeme Sajma je od 10.00 do 20.00 časova. Cijena pojedinačne ulaznice košta 400 dinara, grupne 300 dinara, ulaznica za porodični dan je 1.200 dinara, dok je parking 200 dinara po satu.