latinica  ћирилица
31/10/2025 |  17:05 ⇒ 19:14 | Autor: RTRS

Prva knjiga mlade i uspješne Banjalučanke Јovane Tošić predstavljena na beogradskom Sajmu knjiga (VIDEO)

Banjaluka je poznata po mladim talentovanim ljudima koji, u sferi svog interesovanja, postižu vrhunske rezultate. Među njima je i mlada Banjalučanka Јovana Tošić koja trenutno živi i radi u Beogradu. Ovih dana, na Beogradskom sajmu knjiga, predstavljena je njena prva knjiga, koja nosi naziv "Sud pravde Evropske unije i Zajednička spoljna i bezbjednosna politika: na raskršću prava i politike". Knjiga je objavljena u izdanju Banjaluka koledža i Besjede.
Promocija knjige - Foto: RTRS
Promocija knjigeFoto: RTRS

Knjiga Јovane Tošić nastala je na temeljima njene doktorske disertacije koju je krajem prošle godine, odbranila na Pravnom fakultetu u Beogradu.

Kao rezultat dugogodišnjih istraživanja, ova knjiga analizira preplitanje sudske vlasti i političkih struktura unutar Evropske unije, s akcentom na postepeno proširenje nadležnosti Suda nad Zajedničkom spoljnom i bezbjednosnom politikom.

- Bavi se odnosom Suda pravde EU i Zajedničke spoljne i bezbjednosne politike, pa kako i sam podnaslov kaže – na raskršću između prava i politike, dakle jednako zadirem i u oblast međunarodnog prava, ali i u oblast međunarodnih odnosa, s obzirom da su to dvije srodne i usko povezane teme - navodi Tošićeva.

Stručnjaci ističu da je riječ o rijetko originalnom i pionirskom izboru teme kojom se na naučnom planu, gotovo, niko nije bavio.

O autorkinoj ozbiljnosti i uloženom trudu svjedoči i činjenica da je korišćeno skoro 300 izvora literature.

- Meni lično, a evo bavim se time skoro 40 godina, ova knjiga je bila i iznenađenje i osvježenje, i ekstremno veliki korak u pomaku analize pravno-političke, koja postoji na ovom našem području. Istraživački, pionirski, prelijepim jezikom pisano, nešto što bi trebao pročitati i onaj ko se tim ne bavi, tako da sam izuzetno zadovoljna i srećna što sam imala priliku biti član odbrane – član Komisije za odbranu disertacije, a evo i danas u ulozi recenzenta prisustvovati promociji ove monografije koja je ekstremno, ekstremno visokog kvaliteta - rekla je Ljiljana Mijović, profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Banjaluci.

Opširnije u prilogu: