latinica  ћирилица
10/11/2025 |  18:34 | Autor: RTRS

Goganović - Kalabuhov: Nelegalni i nelegitimni Šmit glavni uzrok krize u BiH

Zamjenik ministra odbrane u Savjetu ministara Aleksandar Goganović i ambasador Ruske Federacije Igor Kalabuhov ocijenili su na današnjem sastanku da je djelovanje neizabranog i nelegalnog visokog predstavnika Kristijana Šmita ključni uzrok političke krize u BiH, te da odnosi Republike Srpske i Rusije ostaju na najvišem istorijskom nivou.
Kalabuhov - Goganović - Foto: SRNA
Kalabuhov - GoganovićFoto: SRNA

Na sastanku u Istočnom Sarajevu sagovornici su razgovarali o aktuelnoj političkoj situaciji u BiH, te o geopolitičkim procesima i izazovima koji obilježavaju međunarodne odnose, saopšteno je iz kabineta zamjenika ministra odbrane u Savjetu ministara.

U otvorenom i konstruktivnom razgovoru razmijenjena su mišljenja o načinima dosljednog poštovanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, te očuvanju mira, stabilnostini bezbjednosti.

Goganović je izrazio zahvalnost Ruskoj Federaciji za, kako je istakao, dosljednu i principijelnu podršku srpskom narodu i Republici Srpskoj, što je dodatno potvrđeno na posljednjoj sjednici Savjeta bezbjednosti UN.

Ambasador Kalabuhov naglasio je da će ruski narod uvijek biti uz srpski narod, te ponovio da Moskva podržava Dejtonski mirovni sporazum i ravnopravnost konstitutivnih naroda u BiH, bez nametanja političkih rješenja spolja.

Sagovornici su istakli da su odnosi srpskog i ruskog naroda na najvišem istorijskom nivou, zahvaljujući prijateljskim odnosima predsjednika Milorada Dodika i predsjednika Ruske Federacije Vladimira Putina.

Sastanku su prisustvovali i vojni ataše Ruske Federacije u BiH brigadir Ilija Skrebnjev i šef kabineta zamjenika ministra odbrane Aleksandar Nikolić.