latinica  ћирилица
08/12/2025 |  12:23 ⇒ 13:38 | Autor: sputniknews.com

Evropa gubi sve: Dodik o posljedicama rata u Ukrajini

Evropa će po ishodu ukrajinskog konflikta najviše izgubiti jer njene elite nisu aktivne, izjavio je predsjednik SNSD-a Milorad Dodik.
Milorad Dodik - Foto: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja
Milorad DodikFoto: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja

Govoreći o mogućem vojnom sukobu između Rusije i Evrope, Dodik se osvrnuo na riječi ruskog predsjednika Vladimira Putina:

- Apsolutno se slažem sa predsjednikom Putinom, koji je rekao da Evropa nema potrebne mišiće da ratuje protiv Rusije. Zato je njegova poruka, predsjednikova, iskrena i direktna. Vi (Evropljani) probajte ako želite, ali mi ništa nećemo preduzimati - kaže Dodik.

Dodao je da je Rusija u sukobu sa Ukrajinom ne zato što želi da zauzme tuđe teritorije, već zato što su ti prostori istorijski uvijek pripadali Rusiji, prenosi Sputnjik.

- Lideri SSSR-a su donosili odluke koje su ponekad bile u suprotnosti sa istorijskom istinom. Zato su Krim i dio Ukrajine sada vraćeni tamo gdje treba da budu. Nažalost, u politiku je umiješana i pravoslavna duša ruskog naroda. Uvijek smo smatrali da u Ukrajini živi narod koji dijeli iste vrijednosti i pripada istoj zajednici. Tako smo i mi mislili da su narodi bivše Јugoslavije naša braća, ali se pokazalo da nije tako. Sve što nam se ovdje dešavalo bilo je dio prethodne igre koju Zapad vodi protiv Rusije - objasnio je on.

Dodaje da će kao rezultat, po ishodu konflikta najviše izgubiti Evropa. 

- Kao rezultat, po ishodu konflikta najviše će izgubiti Evropa. Ona se već suočila sa velikim ekonomskim problemima. Nemamo lidera koji bi mogao nešto preduzeti. Podrška Makronu je samo 12 odsto, i to vjerovatno više među migrantima nego među domaćim stanovništvom. Podrška Mercu u Njemačkoj je takođe na niskom nivou - istakao je Dodik.

Ističe da će po postizanju dogovora Putina i Trampa doći do erozije evropskih elita. 

- Kada Putin i Tramp postignu dogovor, videćemo eroziju evropskih elita, koja je već počela i na kraju će dovesti do njihovog kraha - naglasio je Dodik.