latinica  ћирилица
19/02/2026 |  20:01 ⇒ 20:03 | Autor: SRNA

Orban: Odbor za mir neophodan jer druge organizacije nisu ispunile svoju ulogu

Formiranje Odbora za mir, koji treba da se bavi pitanjem Gaze i drugim regionalnim sukobima, bilo je neophodno jer druge međunarodne organizacije ne uspijevaju da održe globalni mir i stabilnost, ocijenio je mađarski premijer Viktor Orban.
Viktor Orban (Foto: EPA/Olivier Matthys) -
Viktor Orban (Foto: EPA/Olivier Matthys)

- Tokom posljednjih decenija međunarodne organizacije nisu uspjele da ispune svoju ulogu u očuvanju mira i stabilnosti širom svijeta. Stoga su potrebne nove inicijative kako bi se pitanje mira na globalnom nivou pokrenulo - istakao je Orban.

On je izrazio uvjerenje da je inicijativa američkog predsjednika Donalda Trampa za osnivanje Odbora za mir korak u pravom smjeru.

- Trampov povratak u Bijelu kuću 2025. godine ponudio je veliku šansu za mir ne samo u Gazi već i u Ukrajini. Oružani sukob Rusije i Ukrajine nikada ne bi počeo da je Tramp bio predsjednik SAD prije četiri godine - istakao je Orban.

Orban je ocijenio da bezbjednosna situacija na Bliskom istoku, posebno u Gazi, ima veliki uticaj na bezbjednost Evrope.

- Prema tome, naše učešće u Odboru za mir nije zasnovano samo na principu, već i na našim sopstvenim bezbjednosnim interesima - zaključio je Orban.

Odbor za mir je osnovan kao dio napora za rješavanje krize u Gazi, u skladu sa sporazumom između Izraela i radikalnog palestinskog pokreta Hamas.