Ademović nastavlja da demonstrira samovolju; Bez usaglašavanja u Kolegijumu zakazao sjednicu Doma naroda (VIDEO)

Iz Kluba Hrvata nisu potvrdili ni demantovali prisustvo sjednici. Reagujući na poziv lidera SDS na narodni bunt, ako se sutra ne usvoje izmjene Zakona o akcizama, Radovan Kovačević kaže da SNSD-ovi delegati nikada neće pristati na te zakonske izmjene, jer se njima ovlašćuje Savjet ministara da donosi odluke umjesto Vlade Republike Srpske.
Kemal Ademović nastavlja da demonstrira samovolju. Bez usaglašavanja u Kolegijumu, za sutra je zakazao sjednicu Doma naroda. Odabrani termin, u sred sedmice između katoličkog i pravoslavnog Vaskrsa, od strane delegata iz reda srpskog i hrvatskog naroda može biti pogrešno protumačen.
- Јa sam mu sugerisao da to ne radi u sedmici pred Uskrs, Vaskrs, na žalost on je samoinicijativno bez potrebe za koordinacijom sa gospodinom Čovićem i sa mnom zakazao sjednicu - rekao je Nikola Špirić zamjenik predsjedavjućeg Doma naroda PS BiH /SNSD/.
Istakao je da sutra neće biti kvoruma.
- Ne znam hoćemo li se pojaviti, jer ako su već unaprijed članovi SNSD-a rekli da neće. Ne znam , tako da ja to ne bi komentarisala - navela je Marina Pendeš predsjedavajuća Kluba Hrvata u Domu naroda PS BiH /HDZ BiH /.
Umjesto sa rukovodstvom Doma, Kemal Ademović radije se usaglašava sa Klubom Bošnjaka, dvojicom srpskih i jednim hrvatskim delegatom, preuzimajući upravljanje novom većinom, koja nije formirala Savjet ministara. SDS-ovi i PDP-ovi delegati ne smatraju da su predvaskršnji dani prepreka za održavanje sjednice.
- Na ovaj način želim pozvati delegate da se vrate radu u Domu naroda i da je nemoguće funkcionista na način da se ne radi cijeli januar, cijeli avgust evo sada se pokušava naći način da se ne radi ni u aprilu. Mislim da su u pitanju čisti izgovori - kaže Nenad Vuković delegat u Klubu Srba u Domu naroda PS BiH /PDP/.
Sve što ima konsenzus u Savjetu ministara, dodaje Špirić, i što mi izgradimo unutar Kolegija, mi smo spremni da radimo i odlučujemo, sve izvan toga će biti uzaludan pokušaj Kemala Ademovića da lično sebe unaprijedi u predsjednika Parlemanta.
- I sam zna da je kvorum za rad devet delegata što faktički ne postoji - kaže Špirić.
Smanjenje akciza na gorivo je dominatna tema. U zakonskom prijedlogu SDS-ovog Želemira Neškovića međutim ne navodi se za koliko se umanjuje već se samo ovlašćuje Savjet ministara da o tome donosi odluke. SNSD-ovi delegati uporno ukazuju da je to prenos nadležnosti ali lideru SDS- nije jasno kako već prijeti narodnim protestom,ako se zakonski prijedlog ne usvoji.
- Јa bih zaista volio da mi se objasni na način da ja to mogu razumijem na koji način to predstavlja prenos nadležnosti - rekao je Branko Blanuša predsjednik SDS-a.
Ali on jadan, kaže Radovan Kovačević, delegat u Klubu Srba u Domu naroda PS BiH /SNSD/ , ne zna da delegat SDS-a u Domu naroda uopšte nije predložio ukidanje akciza.
- Mi bi smo o tome možda i razgovarali. Nego je predložio da umjesto Vlade Republike Srpske odluku donosi Savjet ministara. Dakle to je nešto što je otimanje od Republike Srpske i u tome kod nas nećete nikada naći nekoga ko će tako nešto podržati - poručio je on.
Koristeći federalne medije Kemal Ademović dezavuiše javnost, tvrdi da je sa sekretarom Doma utanačio termin sutrašnje sjednice. Istina je drugačija, predsjedavjući Doma saziva sjednice u dogovoru sa članovima Kolegija što Ademović nije uradio dok sekretarijat samo slijedi zadatke i dužnosti od rukovodstva Doma.
