latinica  ћирилица
25/06/2026 |  09:16 | Autor: SRNA

Gagić: Јedinstvom srpskog naroda sačuvati Srpsku

Predsjednik Predsjedništva Boračke organizacije Republike Srpske Milovan Gagić izjavio je da je važno jedinstvo srpskog naroda u Republici Srpskoj, kako bi bila sačuvana Srpska i sloboda srpskog naroda na ovim prostorima.
Milovan Gagić - Foto: RTRS
Milovan GagićFoto: RTRS

- Vidovdan je krsna slava Vojske Republike Srpske i simbol mnogih stradanja i značajnih događaja u srpskoj istoriji - rekao je Gagić Srni, povodom predstojećeg obilježavanja Vidovdan, krsne slava VRS i Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka Oružanih snaga BiH.

Gagić je istakao da je VRS imala istorijsku ulogu u odbrani srpskog naroda i Republike Srpske, ističući da srpski narod danas ne bi postojao sa lijeve strane rijeke Drine da nije bilo ove oružane snage.

- Mladim generacijama moramo prenositi sjećanje na poginule borce koji su dali život za Republiku Srpsku u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom ratu - istakao je Gagić.

Centralno obilježavanje Vidovdana, krsne slave VRS i Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka Oružanih snaga BiH, biće održano u nedjelju, 28. juna, u Manastiru Miloševac kod Prijedora.

VRS formirana je 12. maja 1992. godine i na kraju Odbrambeno-otadžbinskog rata imala je 210.000 boraca. Prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, poginulo je gotovo 24.000 boraca.

Nakon 14 godina postojanja, VRS ušla je u sastav Oružanih snaga BiH, u kojima njeno vojno nasljeđe i identitet njeguje Treći pješadijski /Republika Srpska/ puk.