21/07/2012 | 18:05 | Autor: RTS
Hrvatska odgovorna za zločin u Varivodama
Vrhovni sud Hrvatske je presudio da je Hrvatska odgovorna za smrt devet srpskih staraca, likvidiranih na kućnom pragu u selu Varivode, dva mjeseca poslije akcije „Oluja". Počinioci su još nepoznati.
Nad civilima u Varivodama, poslije "Oluje", izvršen je teroristički čin iz političkih pobuda, sa ciljem izazivanja straha, užasa i osjećaja lične nesigurnosti građana, presudile su sudije Vrhovnog suda Hrvatske, piše riječki Novi list.
U aprilu 2010. godine polomljen je krst i odnesena spomen ploča sa obilježja ubijenim srpskim starcima u Varivodama. Počinilac je ubrzo uhvaćen i procesuiran.
Te godine, 5. oktobra, novi spomenik sa ćiriličnim i latiničnim natpisom "Nedužnim i mučki ubijenim mještanima Varivoda 28. 9. 1995." i imenima stradalih srpskih staraca otkrili su predsjednik Hrvatske Ivo Јosipović i savjetnik predsjednika Srbije za dijasporu Mlađan Đorđević.
Republika Hrvatska odgovorna je za ubistvo devetoro starijih osoba srpske nacionalnosti koji su u selu Varivode 28. septembra 1995. godine likvidirani iz vatrenog oružja na kućnim pragovima, odluka je Suda.
Rješenje kojim se priznaju žrtve i nedvosmisleno utvrđuje motiv zločina, Vrhovni sud je donio odlučujući po žalbi Јovana Berića na odluke nižih sudova u Kninu i Šibeniku koji su odbacili njegovu tužbu protiv Hrvatske, za naknadu štete zbog ubistva njegovih roditelja.
U postupku je utvrđeno da je istog dana u tom selu ubijeno devet osoba, sve starije osobe srpske nacionalnosti, da su ubistva izvršena u dvorištu ili kućama ubijenih, a u vremenskom razdoblju pošto je završena akcija "Oluja", na području bivšeg UN sektora Јug. Stoga se u uskladu s iznesenim nedvosmisleno ukazuje, a ocjenjujući širi kontekst prilika i događanja u kojima je štetna radnja počinjena, da je ubistvo roditelja tužitelja u konkretnoj situaciji izazvalo kod građana osjećaj straha, užasa i lične nesigurnosti, pa su zato tim činom ostvarena obilježja terorističkog akta", navodi se u rješenju Vrhovnog suda, koje je potpisao predsjednik sudskog vijeća Ivan Kaladić, citira Novi list.
U ovom slučaju, bila je to poruka preostalom srpskom življu da napusti domove ako ne žele da dožive istu sudbinu, a onima koji su izbjegli da se ne vraćaju u Hrvatsku, konstatuje list. Počinioci jednog od najvećih zločina u Hrvatskoj u ratu i poslije rata, nisu otkriveni ni poslije 17 godina, a čekajući pravdu i pravičnu odštetu porodice žrtava sada su prvi put, i to od najvišeg pravosudnog tijela Hrvatske, dobile presudu u svoju korist, konstatuje list.
Ovim rješenjem porodicama žrtava se daje pravo na nadknadu štete od Hrvatske, bez obzira što počinioci zločina nisu utvrđeni, kazneno gonjeni i proglašeni krivi, piše na kraju Novi list, naglašavajući da su niži sudovi, odbijajući tužbu, naložili tužiocu Beriću da plati 54.000 kuna (oko 7.500 evra) za sudske troškove.