16/09/2013 | 16:53 | Autor: RTRS
Čavić: Nisam pustio Eleza na slobodu
Predsjednik Demokratske partije Dragan Čavić oglasio se danas povodom jučerašnje izjave predsjednika SNSD-a Milorada Dodika da će protiv njega podnijeti krivičnu prijavu.
Podsjećamo, Dodik je najavio da će protiv nekadašnjeg predsjednika Republike Srpske biti podnesena krivična prijava, jer je potpisao rješenje o pomilovanju vođe kriminalnog klana iz Istočnog Sarajeva Darka Eleza.
- Na pitanja koje je javno postavio javno mu i odgovaram:
prije nepunih devet godina, na prijedlog Ministarstva pravde Republike Srpske kojeg je nadležni sud iz Istočnog Sarajeva pismeno ovlastio da predloži odgovor na molbu za pomilovanje, u skladu sa Zakonom , potpisao sam riješenje kojem se Darku Elezu kazna zatvora od 5 godina i 8 mjeseci umanjuje za jednu godinu, dakle nije pušten na slobodu, već mu je umanjena kazna- navodi Čavić.
"Dodik po ko zna koji put", navodi Čavić, "obmanjuje javnost da sam ja potpisao izvještaj za Srebrenicu i pozivam ga da konačno javno pokaže taj moj potpis kao dokaz svoje tvrdnje.
Bivši predsjednik RS Dragan Čavić donio je 9. januara 2005. godine, na krsnu slavu RS, odluku o pomilovanju nedavno uhapšenog vođe kriminalnog klana Darka Eleza, tada osuđenog za ubistvo Gorana Govedarice u Istočnom Sarajevu.
Okružni sud u Istočnom Sarajevu o molbi Eleza za pomilovanje odbio je da da bilo kakvo mišljenje, dok je tadašnji ministar pravde Saud Filipović predložio da mu se ostatak kazne preformuliše na uslovnu.
Čavićeva odluka o pomilovanju 49 lica, među kojima i Darka Eleza objavljena je u "Službenom glasniku RS" broj 6 od 22. januara 2005. godine.
Čavić je za vrijeme četvorogodišnjeg mandata pomilovao 220 lica. Posljednji ukaz o pomilovanju potpisao je samo deset dana poslije izbora 2006. godine, kad se već znalo da funkciju treba da preda Milanu Јeliću.
Dragan Čavić se kao predsjednik RS obratio građanima 22. juna 2004. godine povodom Izvještaja Vladine Komisije za Srebrenicu i priznao da su srpske snage počinile zločin.
Čavić je rekao i da događaji u Srebrenici od 10. do 19. jula 1995. godine predstavljaju crnu stranicu srpske istorije.