latinica  ћирилица
26/11/2014 |  11:05 | Autor: Politika

Borzjakov: BiH neće postati članica NATO

Sadašnji model upravljanja u BiH, iako neefikasan, faktički predstavlja garanciju da BiH neće postati članica NATO, jer je skoro izvjesno da će Srbi staviti veto na takvu odluku, ocijenio je ruski politički komentator Stanislav Borzjakov.
 - Foto: Getty Images
Foto: Getty Images

U analizi pod naslovom "Donbas kao Republika Srpska", objavljenoj u dodatku beogradskoj "Politici", Borzjakov navodi da Rusija ima veoma važne primjedbe na model upravljanja u BiH zbog čega je Moskva odlučila da se u Savjetu bezbjednosti UN uzdrži od glasanja za produžetak mandata EUFOR-a u BiH.

On navodi, da Rusija smatra da je "dejtonski model" u potpunosti istrošen, a da je institucija visokog predstavnika suvišna, te da BiH treba da ima potpuni suverenitet.

Međutim, napominje Borzjakov, i Zapad smatra da je sadašnja konstrukcija vlasti u BiH vrlo loše rješenje, jer skoro svaki korak vlasti može biti blokiran na nekoj instanci. Podsjeća, da se na Zapadu naprekidno vode razgovori o ustavnoj reformi u BiH, a u samoj BiH podržavaju je uglavnom Bošnjaci i Hrvati.

- U tim razgovorima se, međutim, obično prećutkuje da bi jedna od tih "reformi" bila stupanje u NATO. Ako bi uvođenjem novog modela Srbima bilo oduzeto pravo veta, Alijansa bi sa radošću primila BiH i takva odluka bi formalno bila donesena demokratskim putem, jer Srba u BiH ima tek nešto više od 30 odsto, a Bošnjaci i Hrvati su već odavno "za" -navodi Borzjakov.

Ističe, da se NATO rijetko pominje u tom kontekstu, u odnosu na EU prema kojoj BiH aktivno gravitira. Napominje, da je činjenica da Sarajevo u doglednoj budućnosti svakako neće stupiti u EU, i to ne zato što je BiH suviše siromašna zemlja, već je glavni razlog institucionalna kriza u samoj EU, gdje su elite i stanovništvo mnogih zemalja Unije krajnje skeptični prema ideji daljeg širenja.

Borzjakov navodi, da će slični pokušaji siromašne i uz to djelimično islamske zemlje na kraju očigledno biti blokirani.

- Zbog toga zvanična podrška Brisela i Berlina stremljenju Sarajeva da stupi u EU predstavlja samo mamac "varalicu", to jest jedan od mehanizama za očuvanje maksimalnog uticaja na BiH - ukazuje Borzjakov.

On navodi da u takvom kontekstu primjedbe Rusije izgledaju dvojako: sa jedne strane Moskvi ne odgovaraju dodatne baze NATO u Evropi, a nemiješanje u unutrašnje stvari uz stavljanje akcenta na nacionalni suverenitet je pozicija koju Ruska Federacija uvijek zastupa.

- Ali, postoji i druga strana medalje. Naime, sadašnji neefikasni model faktički predstavlja garanciju da BiH neće postati članica NATO, jer je gotovo izvjesno da će Srbi staviti veto na takvu odluku - smatra Borzjakov.

Upravo zato pojedini ruski politikolozi smatraju da je takvo ustrojstvo idealno za Ukrajinu, jer bi njen istočni dio imao mogućnost da blokira određene spoljnopolitičke korake prozapadnog Kijeva, zaključio je Borzjakov.