latinica  ћирилица
28/11/2014 |  08:42 | Autor: novosti.rs

Rusija: Stroga kontrola robe iz zemalja kojima je uvela embargo

Aleksandar Lukašenko izrazio je nezadovoljstvo zbog reagovanja Moskve koja je pojačala kontrolu hrane iz Belorusije.

Predsjednik Belorusije Aleksandar Lukašenko,  izrazio je nezadovoljstvo zbog reagovanja  Moskve koja je pojačala kontrolu hrane koja stiže iz Belorusije,  zbog sumnje da se radi o reeksportu hrane iz zemalja koje su pod ruskim sankcijama. Poslije razgovora sa gubernatorom Sankt Peterburga Georgijem Poltavčenkom,  Lukašenko je čak rekao da će Minsk biti prisiljen da reaguje ako se trgovina između dvije zemlje ne normalizuje.

- Čudi me ponašanje ruskih vlasti, nije mi jasno kako mogu to da rade - kazao je Lukašenko, ali nije objasnio šta bi on to mogao da napravi da se revanšira moskovskoj kontroli.

Ruska carina namjerava da uvede strogu kontrolu porijekla hrane koja stiže iz Belorusije i Kazahstana,  jer je primijećeno da preko ovih zemalja ulazi u Rusiju voće, povrće i meso iz država kojima je Moskva uvela uzvratne sankcije. Rusi najavljuju da će pregledati svaku jabuku i svaki kilogram mesa. U Moskvi tvrde da ih je preko Belorusije zapljusnuo talas robe iz zemalja kojima je Rusija uvela sankcije, a prije svega se to odnosi na Poljsku.

- Način na koji se uvozi hrana iz zemalja koje su pod embargom je vrlo prost. Iz Belorusije u Rusiju ulaze kamioni koji su navodno u tranzitu za Kazahstan, a zapravo sve iz kamiona završava u Rusiji - kaže rukovodilac kontrolne službe Sergej Dankvert.

Svi znaju da Bjelorusija nema more,  ali to ovu zemlju nije spriječilo da počne izvoz lososa u Rusiju. U Minsku smatraju da to nije reeksportovanje robe jer nije riječ o cijelim ribama, već o lososu isječenom na komade.
Samo u novembru je registrovano 7.500 tona nelegalno uvezenog mesa u Rusiju. Na vrhu tražene robe je slanina iz Poljske i Njemačke koja se koristi za pravljenje kobasica. Naime, zbog ruskih sankcija slanini je porasla cijena pa je to bio mamac za švercere.

Čak deset odsto od ukupne produkcije koja je stigla iz Belorusije su proizvodi nastali u zemljama kojima je Rusija uvela sankcije. Osim iz Evrope, tu je i hrana iz SAD i Kanade.

Poslije ruskog uvođenja embarga, poljska vlada je dala kompenzacije proizvođačima voća i povrća koji su ranije izvozili u Rusku Federaciju. Sada ti proizvođači mogu, zbog državnih povlastica, da nude vrlo jeftino svoje voće i da praktično cijenom uništavaju konkurenciju.