latinica  ћирилица
29/11/2014 |  14:12 | Autor: SRNA

Linta: Netačna tvrdnja Milanovića da je zaštitio srpsku zajednicu u Hrvatskoj

Predsjednik Koalicije udruženja izbjeglica Miodrag Linta izjavio je da nije tačna tvrdnja hrvatskog premijera Zorana Milanovića da su on i njegova Vlada zaštitili srpsku zajednicu u Hrvatskoj i da bi to trebalo biti razlog da se Vlada Srbije izjasni o istupima lidera SRS Vojislava Šešelja.
Miodrag Linta - Foto: TANЈUG
Miodrag LintaFoto: TANЈUG

"Niz činjenica nedvosmisleno pokazuje da se pogoršao položaj Srba od kada je Hrvatska ušla u EU. Povećan je broj nacionalističkih ispada prema Srbima, a atmosfera liči sve više na devedesete godine /20. vijeka/", navodi Linta u saopštenju.

On je posebno istakao činjenicu da je Hrvatska, nakon potpisivanja pristupnog ugovora sa EU krajem 2011. godine, u budžetima za 2012, 2013. i 2014. godinu drastično smanjila ili potpuno ukinula sredstva sa rješavanje brojnih problema Srba povratnika.

Ta sredstva trebalo je da budu upotrijebljena za obnovu porušenih kuća, stambeno zbrinjavanje, elektrifikaciju srpskih sela i ekonomski razvoj krajiških područja koja su bila zahvaćena ratom.

Linta navodi da je više od 400.000 prognanih Srba koji žive u Srbiji, BiH i širom svijeta, kao i značajan broj srpskih povratnika u Hrvatsku, izgubilo povjerenje u hrvatsko pravosuđe i druge institucije te zemlje jer nisu obezbijedili zaštitu njihovih ljudskih i nacionalnih prava.

"Zbog toga pozivam Evropsku komisiju da pošalje upozoravajuće pismo Vladi Hrvatske jer nije ispunila obaveze preuzete tokom pristupnih pregovora, a navedene su u Ugovoru o pristupanju sa EU, koji je Hrvatska potpisala 9. decembra 2011. godine", naveo je Linta.

On je podsjetio da se Hrvatska Ugovorom o pristupanju obavezala da će nastaviti poboljšavati postupanje u domaćim predmetima ratnih zločina, te nastaviti jačati zaštitu manjina, uključujući efikasno sprovođenje Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina.

Hrvatska se obavezala i da će nastaviti rješavati preostala pitanja na području povratka izbjeglica, poboljšavati zaštitu ljudskih prava, nastaviti jačati nezavisnost, nepristasnost, odgovornost i profesionalizam pravosuđa i poboljšati efikasnot pravosuđa, navodi se u saopštenju.