latinica  ћирилица
28/03/2015 |  20:49 | Autor: RTRS

Mljekari u RS: Zaštitite domaću proizvodnju (VIDEO)

Zbog najavljenog ukidanja kvota za proizvodnju mlijeka u zemljama EU, mljekarski sektor u BiH mogao bi da doživi potpuni krah. Dok je zemljama EU dozvoljeno da proizvode i izvoze mlijeka koliko hoće, rampa za BiH još nije podignuta.
Mlijeko - Foto: arhiv
MlijekoFoto: arhiv

Najnezadovoljniji su poljoporivredni proizvođači koji su još u novembru prošle godine zaprijetili protestima. Tada su listu zahjteva uputili na adresu Savjeta ministara. Tražili su da se aktiviraju svi mehanizmi za zaštitu domaće proizvodnje, izlazak na nova tržišta, zatvaranje graničnih prelaza Izačić, Orašje i Gorica na kojima ne postoje carinski terminali i kontrola robe. Zahtjeve proizvođača podržala je i Vlada Republike Srpske.

Otkako je Brisel najavio da će evropske zemlje proizvoditi i izvoziti koliko hoće, Ministarstvo poljopoprivrede Republike Srpske i proizvoćači mlijeka traže rješenje. Bilo ga je i ranije samo su prijedlozi iz Banjaluke ostali u ladicima bh. institucija. 
"Apelujemo i zahtijevamo od nadležnih institucija BiH da uzmu asktivno učešće, jer je to obaveza svih onih koji su odabrani da budu nosioci vlasti na nivou BiH", kaže Gordana Rokvić, pomoćnica ministra poljoprivrede.
Iako su joj, u vezi s ovim pitanjem, ruke vezane Vlada Srpske će na prvoj sjednici zakazanoj za početak sedmice, ponovo tražiti rješenje i odgovor bh. institucija. Pomoć traže i proizvođači, ali nadu gube jer vlast u Sarajevu, kažu, samo zna da obeća. Građane pozivaju da ne kupuju uvozno mlijeko.
 " Tih 3,5 miiona koliko nas ima moraćemo da popijemo svo to mlijeko. Bićemo ko žabe nema ko da nas zaštiti", kaže Žarko Švraka, proizvođač iz Vrbaške.
"Ministarstvo mora uvesti prelevmane..... ako misli da nas zaštiti", naveo je Suad Kovačević, proizvođač mlijeka iz Dubrava.
Proizvođači ponovo prijete blokadom graničnih prelaza. Ovaj put, upozoravaju, Savjet ministara ih neće prevariti. Podsjećaju da su u novembru prošle godine odustali od blokade jer su dobili obećanja da će njihovi uslovi biti ispunjeni. Od osam zahtjeva ispunjen je samo jedan. Uprava za indirekto oporezivanje više ne skriva podatke o uvozu i izvozu mlijeka.
" Mi smo u za prva dva mjeseca ove godine uvezli šest hiljada 542 tone mlijeka u vrijednosti od 18,4 miliona km, a izvezli osam hiljada tona vrijednosti 10,3 miliona km".  Izvozili smo samo u Srbiju, Crnu Goru i Makedoniju, a najviše uvozili iz Hrvatske. U Spoljnotrgovinskoj komori kažu da će tako i ostati, jer BiH ništa nije uradila na zaštiti domaće proizvodnje", pojasnio je Ratko Kovačević, potparol UIO.
" Vezano za sistem infrastrukture ništa nisu uradili. Postoji Akcioni plan. Vlasti BiH nisu omogućile da BiH proizvođaći ponovo dobiju tržište Hrvatske", kaže Duljko Hasić. 
Ulaskom Hrvatske u EU– BiH je izgubila tržište, a time ostala uskraćena za plasman više od 65 miliona litara mlijeka. Skoro dvije godine, Hrvatska rampu za BiH još ne podiže.