latinica  ћирилица
08/07/2015 |  11:00 | Autor: RTRS

U rezoluciji Evropskog parlamenta nema "genocida"?

Poslije višenedjeljnog premišljanja Evropski parlament je na početku plenarne sjednice održane u ponedjeljak odlučio da se u četvrtak raspravlja i glasa o prijedlogu rezolucije o Srebrenici.
Evropski parlament - Foto: arhiv
Evropski parlamentFoto: arhiv

Izvori beogradskog "Danasa" iz EP kažu da je na početku zasjedanja poslanička grupa Savez liberala i demokrata za Evropu (ALDE) ponovo predložila da se takav dokument uvrsti u agendu sutrašnje plenarne sjednice, što je podržala grupa socijalista i demokrata.

"Danas" piše da će, najvjerovatnije, biti izmjenjen naziv rezolucije, odnosno da će umjesto riječi "genocid" biti upotrebljen termin "komemoracija", jer "ljevica ne želi referencu na genocid".

Postoji i prijedlog da se u tekstu, između ostalog, pomene ime Nasera Orića, ratnog komandanta tzv. Armije BiH u Srebrenici, ali da "ostaje da se vidi da li će ta inicijativa biti usvojena", te koliko će amandmana podnijeti Evropska narodna partija, najbrojnija grupacija u EP. U tom kontekstu, navodi se da će danas biti održan takozvani "kompromisni sastanak izvjestioca iz senke za BiH kako bi se usaglasio tekst".

"Danas" navodi da će u najvećoj mjeri" biti zadržan tekst koji je prvobitno predložio poslanik ALDE Ivan Јakovčić, "jer razlike nisu bile u tekstu nego u različitim gledištima na to koliko teške prošlosti treba evocirati da bi se unutar EU gradila pozitivna politika prema evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana". Poslanik EP i bivši šef slovenačke diplomatije Ivo Vajgl smatra da je problematizovanje obiljeležavanja tragedije Srebrenice za potrebe domaće politike štetno, nezavisno od toga ko i u kojoj državi bivše Јugoslavije to činio.

Kako je "Danas" nedavno pisao, pojedine organizacije izrazile su veliko nezadovoljstvo na sastancima u Briselu zbog ranije odluke Evropskog parlamenta da odustane od rezolucije povodom dvadesetogodišnjice zločina u Srebrenici. Izvori iz EP istakli su da se na udaru žestokih kritika našao, između ostalih, izvjestilac za BiH u EP Kristijan Dan Preda, koga su neki optužili da drži stranu Republici Srpskoj i njenom predsjedniku Miloradu Dodiku.