latinica  ћирилица
14/10/2016 |  13:17 | Autor: RTRS

BiH preuzela više od 85 odsto evropskih standarda

BiH je do sada preuzela više od 85 odsto evropskih standarda kao BAS standarde /standardi BiH/, što je između 18.000 i 19.000 standarda i oni se stalno mijenjaju, rekao je danas u Sarajevu pomoćnik direktora za ocjenu usklađenosti u Institutu za standardizaciju BiH Goran Tešanović.
Dječija hrana - Foto: RTRS
Dječija hranaFoto: RTRS

Na obilježavanju Svjetskog dana standarda u Spoljnotrgovinskoj komori BiH, Tešanović je rekao da su standardi nezaobilazan alat u oblasti ocjenjivanja usklađenosti kada se sertifikuju sistemi i proizvodi ili kada se vrši sertifikacija tijela za ocjenu osoblja, inspekcijskih tijela i slično.

On je naglasio da je Institut preuzeo sve standarde i oni su dostupni i privrednicima i zakonodavcima u BiH, odnosno svima koji su zainteresovani za uvođenje standarda, dodavši da su drvna, elektroindustrija i jedan dio prehrambene veoma dobro usklađene sa standardima.

Prema Tešanovićevim riječima, postoje problemi u sprovođenju standarda, i to sa aspekta usklađivanja zakonodavstva i izlaska proizvoda iz BiH na tržište EU, samim tim što u BiH nema dovoljno sertifikacionih tijela.

"Institut za standardizaciju daje punu podršku privredi BiH, koja se može uključiti u rad određenih tijela Instituta i na taj način pratiti rad i razvoj standarda, kako u BiH, tako i u svijetu", istakao je Tešanović.

Predsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Bruno Bojić rekao je da Komora zajedno sa Institutom niz godina radi, kako na upoznavanju privrednika sa standardima EU koji su im neophodni u njihovom daljem radu, tako i na informisanju zakonodavne vlasti - šta je sve potrebno uraditi kako bi proizvodi iz BiH bili na tržištu EU i ostatka svijeta.

Bojić je naveo da će i današnje obilježavanje Svjetskog dana standarda biti u znaku informisanja prisutnih o značaju sertifikovanja proizvoda iz BiH.

"U BiH je već sada mnogo toga urađeno na postizanju standarda. Dobili smo mnoge sertifikate, a dokaz tome je da izvozimo najviše na evropsko tržište, gdje je potrebno zadovoljiti određene standarde da bi se proizvodi našli na policama EU", naglasio je Bojić.

Pomoćnik ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Dragan Milović rekao je da je u vezi sa pitanjem uvođenja standarda, resorno ministarstvo nadležno za koordinaciju svih poslova i procesa infrastrukture kvaliteta.

"Riječ je o poslovima Instituta za standardizaciju, Instituta za akreditaciju, Instituta za meteorologiju i Agencije za nadzor nad tržištem", pojasnio je Milović i dodao da se u ovom ministarstvu obavljaju i poslovi preuzimanja direktiva EU, koji se odnose na industrijske proizvode, te poslovi u vezi sa imenovanjem tijela za ocjenjivanje usklađenosti.

Prema njegovim riječima, standardi, kao važan proces, preuzimaju se u Institutu za standardizaciju, a tehnički propisi, koji se preuzimaju preko direktiva EU, u sebi uključuju takozvane minimalne tehničke zahtjeve za proizvode koji se realizuju prilikom preuzetih standarda.

Izvor: Srna