latinica  ћирилица
07/02/2017 |  15:38 ⇒ 20:12 | Autor: RTRS

U Srpskoj obilježen Međunarodni dan sigurnog interneta (VIDEO)

"Budimo promjena – ujedinimo se za bolji internet" slogan je pod kojim je danas obilježen Međunarodni dan sigurnog interneta.
Bezbjednost na internetu - Foto: RTRS
Bezbjednost na internetuFoto: RTRS

U mišljenju svi jedinstveni - svaki dio društva trebalo bi da učestvuje u zaštiti djece na internetu. Pitanje je možemo li pratiti sve loše strane novih tehnologija u vremenu kada se one svakodnevno razvijaju.

Opasnosti su svjesni, ali daleko bolje znaju koje su to korisne strane interneta. Irena i Dragan za računarom dnevno provedu tri sata, ali priznaju da su u eri društvenih mreža aktivni govoto 24 sata.

"Mislim da se svako može suočiti sa neprijatnostima, ali to zavisi od svakog pojedinca", smatra  učenica Gimnazije Banjaluka, Irena Lukač.

Učenik banjalučke Gimnazije Dragan Rašeta kaže da je svjestan opasnosti koje vrebaju internetom i dodaje da se do sada nije susreo sa tim opasnostima. 

Јedan od načina da se djeca upoznaju sa negativnim stranama interneta jeste obrazovanje, pa im zato u eri društvenih mreža, treba predočiti rizike korišćenja interneta.

"Ove godine ukazujemo na važnost nadzora u realizaciji programa prevencije. Programi su sastavnio dio školstva i odnose se na zaštitu djece od nasilja na internetu. Međutim, veoma je važno ko i na koji način realozuje te programe", naglasila je ombudsman za djecu Republike Srpske, Nada Grahovac,

Nadležne institucije pokušavaju da doprinesu većoj bezbjednosti i smanjenju zloupotreba na internetu. Kažu, međutim, prijave ovakvih krivičnih djela godinama su na istom nivou.

"Roditeljstvo je uvijek bilo odgovorno, a pogotovo u današnjem vremenu, jer danas djeca imaju pristup virutelnom svijetu i roditelji su prvi koji treba da obrate pažnju da vide kako oni to rade i s kim se dopisuju", kaže ministarka porodice, omladine i sporta Republike Srpske Јasmina Davidović.

“Mi ne radimo monitoring društvenih mreža, nismo stalno tamo. Ali ako nam se nešto ukaže ili primijetimo naravno da ćemo reagovati. Nećemo ništa prepustiti slučaju", naglasio je načelnik Јedinice za visokotehnološki kriminalitet MUP-a Republike Srpske, Јovo Marković.

Osim policije, škole i drugih institucija zaštita djece od opasnosti na internetu, prvenstveno je obaveza roditelja. Ograničen pristup i kontrola vremena provedenog na internetu - ključne su mjere bezbjednosti.