Pirot: Amonijak i dalje curi iz cisterne na mjestu nesreće
Gas curi na mjestu akcidenta i koncentracije u vazduhu su tamo uvećane i opasne po život, javio je RTS.
Prema najnovijim analizama vazduha, u gradu nema amonijaka, ali gas iz cisterne i dalje curi, pa su i koncentracije u tom dijelu povećane.
Direktor "Vodovoda" Zoran Nikolić rekao je da je voda, prema analizama gradskog Zavoda za javno zdravlje, ispravna i da je vodosnabdijevanje uredno.
- Rade se redovne i vanredne kontrole, naročito u mestu Staničenje, jer je lokalni izvor na 150 metara od mjesta nesreće - rekao je Nikolić.
Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Јovanović Batut" saopštio je da su ispitivanja pokazala da je voda iz gradskog vodovoda u gradovima Pirot, Bela Palanka i Niš zdravstveno ispravna i bezbjedna za korištenje, ali da se nastavlja sa praćenjem zdravstvene ispravnosti vode za piće, kako u gradskim tako i u seoskim vodovodima.
U saopštenju je navedeno da građani mogu bezbjedno da koriste vodu u svojim domaćinstvima u Pirotu, Nišu i Beloj Palanci, kako za piće tako i za pripremanje hrane, ali da se ne ne preporučuje korištenje vode iz individualnih bunara u naseljima u priobalju rijeke Nišave, u blizini akcidenta koji se dogodio.
Agencija za zaštitu životne sredine je saopštila da je postavila u Pirotu još jedan mjerač kvaliteta vazduha i to u centru Industrijske zone, koja je najbliža mjestu na kojem se prevrnula cisterna sa amonijakom.
Tako će građani kvalitet vazduha moći da prate onlajn.
Amonijaka nema i nije ga bilo u centru grada, ali su isključivo iz predostrožnosti đaci prebačeni na onlajn nastavu, a radnici u Industrijskoj zoni povučeni sa radnih mjesta.